Kamery live
prognoza pogody

Dom Przyrody, Park Ludzi – chluba Tatrzańskiego Parku

7 czerwca 2016 15:26

ZAKOPANE – TATRY. Przebudowa Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego trwała kilka miesięcy. W efekcie powstał obiekt, jakiego nie ma na Podhalu, a może i dalej. Ambitny projekt trudno byłoby zrealizować bez dofinansowania z funduszy norweskich oraz ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dom Przyrody, Park Ludzi – chluba Tatrzańskiego Parku

„Dom Przyrody, Park Ludzi – Przez Edukację Ekologiczną do Zrównoważonego Korzystania z Ekosystemów Tatr” – tak brzmi pełny tytuł projektu, który umożliwił stworzenie zupełnie nowych wnętrz i aranżacji w parkowym pawilonie przy ul. Chałubińskiego. Na parterze mieści się imponująca wystawa okazów tatrzańskiej fauny – od największych drapieżników: niedźwiedzi, wilków, rysi, lisów, przez zwierzynę płową, po skrzydlatych mieszkańców naszych gór i ptactwo wodne. Droga do tej nie nowej, ale inaczej zaaranżowanej ekspozycji wiedzie przez część edukacyjną, która w zabawowej, piktograficznej formie pokazuje, jak trzeba wyekwipować się na wycieczkę w Tatry i jak należy zachowywać się w obszarze Parku Narodowego. Urządzona także w parterowej części wystawa batików Marthy Mulawy, „Dzikie Tatry”, to z kolei element trwającego jeszcze projektu, wyrosłego z fascynacji bogactwem tatrzańskiej przyrody – ożywionej i nieożywionej.
  
W dużej sali na prawo od wejścia znalazła się największa w Polsce makieta Tatr. Obrazy padają na nią z czterech umieszczonych u sufitu rzutników, co daje niesamowicie plastyczny efekt. W przebudowanej, doskonale już wyposażonej sali audiowizualnej, będą się już mogły odbywać projekcje filmu interaktywnego oraz filmów 3D.

Dobudowana antresola mieści natomiast Salę Odkryć Dziecięcych – z interaktywnymi systemami, grą „Życie świstaka”, elektronicznymi grami ruchowymi „Skacz jak kozica”, „Biegnij jak jeleń”. Ten wirtualny świat, stworzony na podobieństwo realnego – ale bez okrucieństwa w świecie fauny – wciąga także dorosłych.

/as

NT24TV 07.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również