Kamery live
prognoza pogody

Dokąd lecą samoloty przelatujące nad Podhalem?

20 listopada 2021 20:39

Lubicie czasem spojrzeć w niebo i pomarzyć o dalekich podróżach? Jeśli tak to na pewno zauważyliście, że nad Podhalem każdego dnia przelatuje cała masa samolotów! Wszystko dlatego, że na wschód i zachód od Tatr przebiegają dwie “podniebne autostrady”, którymi podążają samoloty. Chcecie wiedzieć dokąd one zmierzają? Sprawdziliśmy to dla naszych Czytelników. 

Dokąd lecą samoloty przelatujące nad Podhalem?

Nad Podhalem możemy spotkać samoloty wylatujące z Polski w kierunku południowym. W rejonie Babiej Góry granice naszego kraju opuszczają samoloty lecące z Gdańska, Warszawy, Katowic czy Krakowa w kierunku Włoch lub Tunezji. Z kolei te lecące w stronę Grecji, Turcji czy Egiptu przelatują nad Białką Tatrzańską i Jurgowem. 

Zdziwiłby się jednak ten, kto myśli, że nad Podhalem przelatują tylko samoloty lecące z lub do Polski. Niemal równie często nad swoimi głowami górale mogą zobaczyć wielkie samoloty dalekiego zasięgu, które zmierzają z Ameryki Północnej w rejon Zatoki Perskiej lub w właśnie z Bliskiego Wschodu wracają. Wydaje się Wam, że to nie po drodze?

Tylko na pierwszy rzut oka. By zaoszczędzić paliwo ich piloci początkowo kierują się w stronę koła podbiegunowego, by dopiero nad Skandynawią skręcić na południe. Wszystkie one lecą niemal dokładnie nad Nowym Targiem i dalej w kierunku Jurgowa. 

Ekskluzywne arabskie linie lotnicze Etihad Airways przelatują nad Podhalem (do Polski wlatują w Jurgowie) podczas wielogodzinnego lotu z Abu Dhabi do Nowego Jorku. Lot taki trwa około 9 godzin i wykonywany jest jednym z największych samolotów na świecie – 4 silnikowym Airbusem A380

Z kolei linie Emirates – również z Zatoki Perskiej – latają nad Podhalem na niemal wszystkich swoich destynacjach przy czym najczęściej można tu zobaczyć maszyny lecące do/z Dubaju z USA i Wielkiej Brytanii.

Rosyjski Aeroflot przelatuje nad okolicami Jabłonki i Nowego Targu np. podczas podróży z Mediolanu do Moskwy.

Wystające ponad mgłę Tatry widziane z pokładu samolotu.

A może Wy sami lecąc kiedyś samolotem przelatywaliście nad Tatrami? Jeśli tak jesteśmy ciekawi gdzie wówczas zmierzaliście! Pochwalcie się w komentarzu na naszym facebookowym profilu.

Przemysław Bolechowski 20.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również