Kamery live
prognoza pogody

Dla stacji Długa Polana – ok. 5 milionów. Co obejmie inwestycja

13 marca 2023 14:57

GMINA NOWY TARG. Z 11,5 miliona, które gwarantuje promesa przywieziona przez marszałka Witolda Kozłowskiego trzem stacjom GOPR, ok. 5 milionów przypadnie stacji Długa Polana (na terenie gminy Nowy Tag). W tej chwili już wiadomo, jaka modernizacja obiektu będzie możliwa za te pieniądze.

Dla stacji Długa Polana – ok. 5 milionów. Co obejmie inwestycja

– Budynek stacji to obiekt 40-letni, oddany w 1983 roku, wznoszony rękoma ratowników – jak to wówczas było – w czynie społecznym – przypomina Roman Giełczyński, kierownik sekcji operacyjnej Nowy Targ. – Będzie oczywiście służył przez kolejne lata, ale nadszedł już czas gruntownego remontu i modernizacji. Wiąże się to głównie z obowiązującymi teraz standardami energetycznymi i ekologicznymi. Bo budynek nie przystaje do dzisiejszych wymagań.  

Projektem głębokiej termomodernizacji od początku zajmuje się Krzysztof Mroszczak – członek Zarządu Grupy Podhalańskiej GOPR.

– Głęboka termomodernizacja będzie polegała na tym, że cały ten budynek zostanie jakby rozebrany i ponownie zaizolowany, odcięty od wilgoci i przenikania chłodu. Będziemy izolować całe fundamenty i robić izolację ścian. Wykonując całą elewację, wymienimy wszystkie okna. Mamy tutaj kwatery 40-letnie, które aż się proszą o wymianę. Będziemy też docieplać szczyty. Wymienimy całe instalacje elektryczne i sanitarne. Kiedy już dobrze zaizolujemy budynek, konieczne będzie zrobienie nowoczesnej wentylacji mechanicznej. Kolejny etap to instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z magazynem energii. Na Podhalu są na razie może dwie takie instalacje. Oczywiście wszystko to na nasze nieduże potrzeby. Ale w sytuacjach dłuższego zaniku zasilania, co w tym rejonie dość często się zdarza, będziemy mogli dobę, dwie doby, a w sezonie letnim nawet może trochę dłużej wytrzymać bez zasilania zewnętrznego. Całemu ratownictwu ten projekt i wszystkie nasze działania wyjdą tylko na plus.

– Jako przedstawiciele młodego pokolenia ratowników, chcieliśmy podziękować tym wszystkim żyjącym i nieżyjącym starszym kolegom, za to, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku ten budynek wznieśli i przyczynili się, że stoi on do tej pory – dodaje Roman Giełczyński.

Co ważne – dzięki unijnym pieniądzom będzie można w popularnej „goprówce” zmienić bardzo kosztowne ogrzewanie olejem opałowym na nowoczesne niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe zasilane pompami ciepła powietrze – woda. 

Opisane w projekcie prace mają się rozpocząć już w kwietniu i zakończyć przed upływem tego roku. Szybkie terminy wymusza unijne finansowanie.

(asz)

Anna Szopińska 13.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również