Kamery live
prognoza pogody

Dla st. bryg. Janusza Barnasia – szabla, honory, podziękowania i… zasłużona emerytura

1 października 2023 02:49

POWIAT NOWOTARSKI. Po przeszło 34 latach wzorowej służby – strażacy, przedstawiciele policji, Wojskowego Centrum Rekrutacji, samorządowcy na czele ze starostą Krzysztofem Faberem, druhowie z OSP, emerytowani dowódcy i goście z Krakowa z honorami żegnali przechodzącego na emeryturę st. bryg. Janusza Barnasia,   długoletniego dowódcę nowotarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, ostatnio zastępcę Komendanta Powiatowego PSP.

Dla st. bryg. Janusza Barnasia – szabla, honory, podziękowania i… zasłużona emerytura

Uroczystość odbyła się w siedzibie Komendy Powiatowej. Od kolegów strażaków zdający obowiązki dowódca dostał w prezencie  symboliczną szablę, a kapelan małopolskich strażaków ks. bryg. Władysław Kulig i zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Mariusz Łaciak, przywieźli dla niego Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana nadany przez Kapitułę Orderu Świętego Floriana w Krakowie.

Pochodzący z Ochotnicy st. bryg. Janusz Barnaś zaraz po ukończeniu krakowskiej Szkoły Chorążych Pożarnictwa, w 1991 roku, rozpoczął służbę w Zawodowej – następnie Państwowej – Straży Pożarnej w Nowym Targu. Funkcję dowódcy JRG PSP pełnił od 2006 do 2022 roku. Rok temu Małopolski Komendant Wojewódzki PSP powołał go na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego PSP. Przez wszystkie te lata związany z naszą Komendą, przeszedł przez wiele szczebli awansu zawodowego – od młodszego chorążego do starszego brygadiera.  

Pamiętne akcje gaśnicze i ratownicze, którymi dowodził, to m.in. pożar Leclerca i pożar hurtowni Salami w Nowym Targu, wybuch gazu przy ul. Waksmundzkiej czy wyciek amoniaku w Miejskiej Hali Lodowej; powódź w Koninie, Nowym Targu i Waksmundzie. Miał też udział w gaszeniu potężnego pożaru w Kuźni Raciborskiej.

Nowotarskiego dowódcę Prezydent RP dwukrotnie odznaczył Krzyżem Zasługi za Dzielność, uhonorował też Medalem za Długoletnią Służbę. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał mu Srebrną i Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Wśród licznych odznaczeń  posiada Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Medal Honorowy “Za Zasługi dla Pożarnictwa Ziemi Nowotarskiej”. Od marszałka otrzymał Srebrny Krzyż Małopolski.

Ukończywszy studia na Akademii Pedagogicznej i studia podyplomowe z zakresu BHP na Akademii Górniczo-Hutniczej, był też Janusz Barnaś dowódcą Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Kraków oraz nurkiem młodszym MSWiA. Nurkowanie to bowiem kolejna jego specjalność i pasja.

Przez lata dowodzenia bryg. Barnasia JRG znacznie poszerzyła zakres swojej działalności i podniosła kompetencje ratownicze. Wzbogaciła się też o cenny sprzęt.

Pożegnalna uroczystość w Komendzie była wzruszająca i pełna podziękowań. Dowódca JRG, później zastępca Komendanta Powiatowego, zasłużył sobie na nie uczynnością i bardzo dobrą współpracą z samorządami, z szeregiem instytucji, ze społecznością lokalną.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 01.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również