Kamery live
prognoza pogody

Depresja-porozmawiajmy o niej – podsumowanie konferencji

27 kwietnia 2017 09:15

W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się wczoraj konferencja pod hasłem „Depresja-porozmawiajmy o niej”, której organizatorami byli Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem.

Depresja-porozmawiajmy o niej - podsumowanie konferencji

Fragment z prezentacji pt. “Depresja, jak ją zrozumieć” Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek:

„Niekiedy uporczywe tkwienie w smutku jest swoistą zemstą nad otoczeniem. W innych przypadkach jest ono karą sumienia (zwykle jego części nieświadomej) za popełnione przewinienie. Tkwienie w smutku bywa też ratunkiem przed poczuciem pustki własnego życia”

(A. Kępiński „Melancholia”)

Ważny temat sprawił, że frekwencja na konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i przekroczyła znacznie spodziewaną liczbę uczestników. Aula mieszcząca zwykle 300 osób, pękała w szwach i trzeba było dostawiać krzesła. Po przywitaniu i wstępnym wystąpieniu dr hab. Stanisława Gulaka, prof. nadzw. Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, uczestnicy z zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawych wystąpień specjalistów, na co dzień zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Po wykładzie Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek z Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie, pt. “Depresja, jak ją zrozumieć”, w panelu dyskusyjnym wraz z Panią profesor, spotkali się przedstawiciele Policji: z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Robert Stasik, Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu – dyrektor Barbara Paluch, Agata Bryniarska dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Rabce i Nowym Targu , Dr Ewa Makieła z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pan Jarosław Foremny.

Wśród zaproszonych na konferencję gości pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Pożarnej oraz instytucji; Starosta Krzysztof Faber oraz wice Starosta Władysław Tylka, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg, przedstawiciel Starostwa Tatrzańskiego – Edmund Zmarz, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Marek Wierzba dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Nowym Targu – Krystyna Pysz-Węglarz i przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu – wizytator Maria Zielińska. Obecna była także Kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie – Magdalena Koperny.

Szczególne podziękowania organizatorzy składają Panu dr Maciejowi Jachymiakowi z Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego za zaproszenie specjalistów: Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek, dr Ewy Makieły z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, która wygłosiła wykład pt. “Depresja i samobójstwa” , a także mgr Mariusza Panka z Fundacji Leonardo w Krakowie, który zaprezentował bardzo ciekawy program dotyczący zwiększenia dostępności do usług psychiatrycznych w Powiecie Nowotarskim i sprawne prowadzenie konferencji.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego. Adresatami konferencji byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych, personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Tekst: Ewa Łapsa

NT24TV 27.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również