Kamery live
prognoza pogody

Czujna sąsiadka uchroniła 85-letnią nowotarżankę przed oszustami

21 lutego 2023 11:11

85-letnia mieszkanka Nowego Targu została oszukana metodą „na wypadek”. Kobieta – myśląc, że pomaga znajomej – przekazała 20 tysięcy złotych nieznajomemu mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Dzięki czujnej sąsiadce „kurier” został zatrzymany, a seniorka odzyskała pieniądze.

Czujna sąsiadka uchroniła 85-letnią nowotarżankę przed oszustami

W piątek tj. 17 lutego br. oszuści metodą „na wypadek” podjęli próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców powiatu nowotarskiego. Seniorka z Nowego Targu, która w południe odebrała taki telefon, uwierzyła oszustowi w opowieść, że jej znajoma spowodowała wypadek drogowy. Żeby uniknąć pobytu w więzieniu, 85-latka musiała jej pomóc i przekazać pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

-Na szczęście świadkiem przekazania gotówki „kurierowi” była jej sąsiadka, która od razu zorientowała się, że seniorka mogła paść ofiarą przestępstwa – informuje podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu – Sąsiadka  zmusiła mężczyznę do oddania pieniędzy i o całym zdarzeniu poinformowała nowotarską policję. Mężczyzna został zatrzymany, a 85-latka odzyskała swoje oszczędności. W tej sytuacji sąsiedzka pomoc i czujność okazała się nieoceniona. 

65-latek z powiatu nowotarskiego, który pracował dla oszustów usłyszał zarzut z art. 286 kk i grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy. 

Jak postępować w takiej sytuacji?

  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny, znajomego, żeby potwierdzić informację o wypadku.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie oddawaj gotówki i cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych osobistych informacji.

Seniorze! Nie daj się oszukać

os 21.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również