Czad i ogień – obudź czujność!
Wzorem lat ubiegłych Państwowa Straż Pożarna włącza się w ogólnopolska akcje "Czad i Ogień - Obudź Czujność", która ma na celu ograniczenie ofiar wypadków do których dochodzi głownie podczas okresu grzewczego. Nieszczelność instalacji grzewczych, brak dostatecznej kontroli tych instalacji i często wieloletnie zaniedbania, są częstą przyczyną tragedii w wyniku działania tzw. CICHEGO ZABÓJCY, czyli tlenku węgla (czadu).

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań, 7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.
W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.
Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecie można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.
Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcom pożarów. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.
Garść niezbędnych informacji na temat tego jak reagować w przypadku pożaru, o zasadach dobrej ewakuacji oraz o tym jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla:
Komentarze