PILNE
Kamery live
prognoza pogody

“Cyrwieni sie w reglach jesień” – jesienny konkurs gwarowy recytatorsko-filmowy

6 października 2021 16:09

Nadchodzi czas, kiedy przyroda przygotowuje się powoli do zimowego snu i czaruje nas ciepłymi barwami. Jesień to także pora prac w polu i w domu, które dawnym ludziom zapewniały przetrwanie zimy i przednówka. Proponowany konkurs Cyrwieni sie w reglach jesień jest kontynuacją wiosennego pt. Wieśniane słowa – wieśniane nuty. Celem konkursu jest podtrzymanie bogatej tradycji gawędziarskiej, z której Podhale niegdyś słynęło w całej Polsce. Organizatorzy proponują jednak istotną innowację: recytacja ma być wpisana w naturalną scenerię miejscowości, w której mieszka uczestnik konkursu.

Jak podają organizatorzy: “Chcemy ponownie wlać góralskie słowo w ludzkie serca. Tym razem jednak naszym celem jest, obok kultywowania gwary, rozbudzenie poczucia więzi z rodzinną miejscowością, jej mową, historią i tradycją a także próba zachęcenia uczestników  konkursu do bacznego obserwowania otaczającej rzeczywistości, miejsca w którym i mieszkają i zmian, które się tam dokonały.
 
W zasadniczej części nasz konkurs wpisuje się tradycję konkursów recytatorskich. Uczestnicy znajdują już publikowane poetyckie teksty gwarowe dowolnych autorów, wybierają dwa wiersze i przygotowują się do ich recytacji. Nadal zachęcamy gorąco do wygłaszania tekstów stworzonych specjalnie na ten konkurs. W tym wypadku oczekujemy od uczestnika tylko jednego tekstu prozatorskiego – tj. góralskiej gadki. Jej autorem może być sam gawędziarz, ktoś z jego rodziny lub znajomych. Chcemy w ten sposób podtrzymać bogatą tradycję gawędziarską, z której Podhale niegdyś słynęło w całej Polsce. Proponujemy jednak istotną innowację. 
 
Na konkurs należy przygotować trwające do 3 min. amatorskie filmiki ukazujące recytację wpisaną w naturalną scenerię miejscowości, w której mieszka uczestnik konkursu. Może ją stanowić na przykład przydrożna kapliczka, krzyż, stare drzewa, młyny, stare chałupy, jesienne pola itp. Miejsce powinno się tematycznie łączyć z recytowanym tekstem, a równocześnie pokazywać piękno naszego regionu.”
 
Czas nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 1 grudnia 2021.
 
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeń – do pobrania tutaj
 
źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
 
os 06.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również