Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

Cyberpunkowe światy, epickie bitwy i niesamowite kostiumy – IV Konwent Fantastyki Oscypkon

21 lipca 2024 21:38

Sobota w Nowym Targu stała pod znakiem Oscypkonu. Spółdzielczy Dom Kultury przy al. Kopernika zapełnił się miłośnikami fantastyki. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od stoisk przez quizy i gry po finał czyli LARP “Ostatnie Piętro”

Cyberpunkowe światy, epickie bitwy i niesamowite kostiumy - IV Konwent Fantastyki Oscypkon

Wczorajszy dzień w Nowym Targu był prawdziwym świętem dla miłośników fantastyki. Czwarta już edycja Konwentu Fantastyki Oscypkon, odbywająca się w Spółdzielczym Domu Kultury przy al. Kopernika, zgromadziła wielu entuzjastów różnych nurtów gatunku. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie, od stoisk z unikalnymi gadżetami i książkami, przez emocjonujące quizy i gry, aż po pełen wrażeń finałowy LARP “Ostatnie Piętro”.
Jak mówił organizator główny Daniel Sikorski:
– Przede wszystkim dzisiaj przygotowaliśmy wiele stoisk związanych z fantastyką, rękodziełem i naturą. Wśród nich mamy firmę Scream Stones która sprzedaje kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata. Dziob-druka czyli naszą nowotarską firmę, która wykonuje różnego rodzaju grawery fantastyczne czy okolicznościowe. Stoiska na których można zakupić własnoręcznie biżuterię ale także szkołę języka Japońskiego Sakurami ze swoimi gadżetami jak i ręcznie dziergane maskotki. – poza wymienionymi przez niego stoiskami, na miejscu można było zakupić także między innymi hipoalergiczne świece czy akcesoria do cosplay.


Kolejny raz na konwencie swoje stoisko miał także lokalny autor książek z gatunku fantasy i horroru Lesław Chowaniec. Najnowszy zbiór opowiadań grozy “Gość pod podłogą” to pozycja skierowana dla fanów mocnych wrażeń, a miłośnicy przygód i podróży mogą sięgnąć po trylogię “Cesarz Umysłów”.
Poza wystawcami zewnętrznymi, reaktywowany ubiegłą jesienią po kilkuletniej przerwie Nowotarski Klub Fantastyki przygotował liczne atrakcje dla odwiedzających, takie jak loteria czy quiz z nagrodami.


Sporym zainteresowaniem cieszył się Games Room, gdzie można było zagrać w różnorodne gry planszowe oraz prezentacja dwóch systemów gier bitewnych: Wojnacja i Heroclix.
Wojnacja to figurkowa gra bitewna polskiego autorstwa. Zasady tego systemu są w pełni darmowe – zarówno podręcznik jak i karty dostępne są na oficjalnej stronie. Graczom potrzebne są dowolne figurki utrzymane w skali 28/32 mm. Odwiedzający Oscypkon mogli zagrać na oryginalnych matach zasponsorowanych przez samych twórców Wojnacji. Pole walki uzupełniały wykonane własnoręcznie przez członków klubu makiety, oraz pomalowane przez nich figurki. Wojnacja to hobby które pomaga w rozwoju kreatywności i zdolności manualnych graczy.
Heroclix to prosta gra bitewna w której do dyspozycji grajacych oddane są gotowe figurki przedstawiające najczęściej superbohaterów z uniwersów Marvela i DC. Każda z postaci ma swoją kartę, oraz specjalną klikającą podstawkę, którą obracając w trakcie gry odkrywamy nowe moce i statystyki.
Prelekcje pozwoliły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu “Cosplay” oraz “Zachodniej Fantastyki jako inspiracji dla mangi i anime”. Manga to komiks japoński popularny na całym świecie. Jest to tylko medium które samo w sobie posiada wiele podgatunków dla każdej grupy wiekowej. Anime to animowana, rysunkowa adaptacja najpopularniejszych mang.
Cosplay to forma przebierania się za postaci ze swoich ulubionych filmów, gier, anime i mang. Kostiumy te najczęściej wykonywane są własnoręcznie a same przebrane osoby zazwyczaj starają się także wcielić w rolę.


Nie zabrakło także konkursów, w jednym z nich wybierano najlepiej wykonany cosplay. Oceniano nie tylko przyłożenie do detali, dbałość o szczegóły samego stroju, ale także odpowiednie odwzorowanie zachowań i charakteru postaci. Wygrana przypadła Steampunkowej Elfce.
Konkurs aktorski pozwolił sprawdzić swoje umiejętności improwizacji – uczestnicy musieli odegrać wylosowane wcześniej wymagające i często abstrakcyjne scenki. Finaliści konkursu z klasą odegrali absurdalną scenkę: “Politycy próbują uzyskać od Obelixa pozwolenie na zbieranie grzybów w Czarnobylu”.
Sesja RPG (gry fabularnej) Cyberpunk pozwoliła przenieśc się do realiów futurystycznej metropolii rządzonej przez bezwzględne korporacje. Do takiej rozgrywki potrzebne są tylko kostki, ołówki i kartki papieru. Ta rozwijająca wyobraźnie forma rozrywki pozwoliła kreatywnie rozwiązywać problemy które stawiał Mistrz Gry – niejako narrator historii, której bohaterami były postaci wykreowane przez graczy.

Finałem dnia okazały się dwa LARPY – wprowadzający “Kontener A” i główny “Ostatnie Piętro”. LARP to dynamiczne połączenie gry i sztuki, gdzie uczestnicy wspólnie kreują i przeżywają opowieść, wcielając się w role niczym aktorzy w improwizowanym teatrze. Nad całością czuwa mistrz gry, zwany potocznie “duszkiem” który zna scenariusz i realia świata w którym toczy się akcja.
“Kontener A ” to dystopijna wizja przyszłości, w której grający wcielają się w rolę więźniów tytułowego konteneru i tylko od nich zależy, czy uda im się w nim przetrwać.
“Ostatnie Piętro” przedstawiło Cyberpunkową rzeczywistość w której gracze wcielili się w rolę przedstawicieli futurystycznych korporacji zajmujących się technologiami z pogranicza science-fiction. Każdy z nich miał swój własny, ukryty cel do zrealizowania podczas konferencji na której przedstawiony został najnowszy protop chipu wzmacniającego możliwości ludzkiego umysłu.

Andrzej Lach 21.07.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również