Kamery live
prognoza pogody

Ćwiczenia i akcje ratunkowe jednocześnie

9 lutego 2021 13:19

Pierwszy tydzień lutego przywitał nas silną odwilżą. Po wietrze halnym nastąpiły opady deszczu oraz wysokie temperatury, które zredukowały pokrywę śnieżną. Dopiero w końcowej części tygodnia nastąpiło ochłodzenie i opady śniegu. Na Babiej Górze 1 stopień zagrożenia lawinowego. Spora część szlaków pokryta jest lodem i bardzo śliska.

Ćwiczenia i akcje ratunkowe jednocześnie

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

Pomimo zmiennych warunków ruch turystyczny spory, szczególnie widać wzrost liczby narciarzy biegowych i skitourowych. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowaliśmy kilka akcji na stokach narciarskich (te które są uruchomione, treningi oraz zawody) oraz w górach.

1.02, poniedziałek

• Przed godz. 3 w nocy GOPR odebrał zgłoszenie o biwakującej osobie w rejonie Rozdziela, która może potrzebować pomocy. Na miejsce wyruszył patrol GOPR celem weryfikacji. Po dotarciu okazało się, że biwak jest planowany i wszystko OK. Ratownicy powrócili do dyżurki.

2.02, wtorek

• Po godz. 18 pomoc dla zespołu karetki na Zawodziu w Szczawnicy.

05.02, piątek

• Po godz. 14 GOPR otrzymał zgłoszenie o wypadku na trasie biegowej z Obidowej na Turbacz – uraz barku. Po dotarciu i udzieleniu pomocy poszkodowaną przetransportowano do Obidowej.

06.02, sobota

• Przed godz. 14 ratownicy odebrali zgłoszenie o zaginięciu 6-latka na Lubaniu. Na miejsce natychmiast ruszyły patrole oraz organizowano dużą liczbę ratowników m.in. psów ratowniczych. Na szczęście chłopczyk został szybko odnaleziony przez rodzinę w rejonie zaginięcia.

• Po godz. 14 ratownicy GOPR oraz ZRM prowadzą reanimację pod kolejką na Palenice.

• Przed godz. 19 zgłoszenie o 3 turystów mających problemy z zejściem z Turbacza na Borek. Na miejsce ruszył patrol ratowniczy – po dotarciu okazuje się, że turyści są w stanie samodzielnie zejść na dół i nie potrzebują pomocy.

W minionym tygodniu ratownicy GP GOPR odbyli szereg szkoleń ratowniczych.

• 1-5.02 szkolenie śmigłowcowe z BOA (na śmigłowcu BlackHawk) w rejonie Gorców

• 5-7.02 szkolenie psów ratowniczych Turbacz, zima.

• 5.02 szkolenie z zakresu ewakuacji osób w hipotermii oraz transportu zimowego – Mogielica.

W tym tygodniu synoptycy zapowiadają silne opady śniegu. Radzimy na bieżąco śledzić prognozę pogody.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 09.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również