Kamery live
prognoza pogody

Cmentarze Wielkiej Wojny – rozpoczął się cykl spotkań w Muzeum Podhalańskim

2 października 2017 20:44

W piątek w nowotarskim ratuszu rozpoczął się cykl spotkań historycznych organizowanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”. Program realizowany wspólnie przez Muzeum Podhalański im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Polskie Towarzystwo Historyczne uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cmentarze Wielkiej Wojny – rozpoczął się cykl spotkań w Muzeum Podhalańskim

Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęcone było genezie powstania i architekturze cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Małopolsce i Podkarpaciu. Wykład prowadziła dr Agnieszka Partridge (Uniwersytet Jagielloński), uzupełniając go bogatą w archiwalne i współczesne zdjęcia prezentujące zachowane w terenie kwatery wojenne. W drugiej części spotkania Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego przybliżył młodzież postać gen. Józefa Hallera, historię „Błękitnej Armii” oraz Związku Hallerczyków. Okazją do tego była wystawa czasowa znajdująca się w sali reprezentacyjnej ratusza. Znajduje się na niej szereg bezcennych pamiątek po generale m.in. jego autografy a także mundur, sztandar placówki podhalańskiej z 1931 r. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z II liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu wraz ze swoimi opiekunami. Warto wspomnieć, iż gościem cyklu był przedstawiciel Austriackiego Czarnego Krzyża z Wiednia.

Kolejne spotkania cyklu odbędą się 6 października, w trakcie którego z wykładem na temat „Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenną” wystąpi mgr Lesław Dall (Muzeum Tatrzańskie, natomiast w drugiej części odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał” oraz 13 października, wówczas dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków) przybliży zagadnienia dot. walki o grancie niepodległej ­ od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich a następnie młodzież uda się na spacer historyczny prowadzony przez Roberta Kowalskiego po miejscach związanych z Wielką Wojną na terenie miasta Nowego Targu.

Cykl kończył się będzie testem historycznym utrwalającym i sprawdzającym wiedzę nabytą przez młodzież w trackie wykładów. Uczestnicy wykładów oraz laureaci testu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

mat. org.

NT24TV 02.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również