Kamery live
prognoza pogody

Chwała bohaterskiej stolicy

2 sierpnia 2021 11:31

POWIAT NOWOTARSKI. Z coraz większym rozmachem Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ organizuje upamiętnienie kolejnych rocznic wybuchu powstania warszawskiego – największego zrywu ruchu oporu w okupowanej przez Niemcy hitlerowskie Europie.     

Chwała bohaterskiej stolicy

Mszę św. w intencji powstańców, sprawowaną w nowotarskim kościele św. Katarzyny, poprzedziły wydarzenia przed Krzyżem Katyńskim; słowo o historii powstania, Apel Poległych, odśpiewanie hymnu, krótki program artystyczny.

O godz. 17.00 dźwięk syren w centrum miasta przypomniał moment, który rozpoczął 63 dni heroicznej walki i bezprzykładnej determinacji. Podhalański ONR rozwinął wielki transparent z symbolem kotwicy i napisem: Ich poświecenie jest dla nas wzorem. ONR-owcy odpalili czerwone race. Z dymu brzmiały okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom!”.

W hołdzie walecznej stolicy i bohaterskim powstańcom wiązanki składali przedstawiciele Rady Miasta, Komendy Hufca Podhalańskiego ZHP, Grupy PAMIĘĆ, Stowarzyszenia Nasze dzieci Przyszłością Regionu oraz Gniazda Integracji Lokalnej z Rabki. O tym, że pamięć heroicznej historii droga jest młodzieży, świadczyła – mimo wakacji – liczna obecność harcerzy z Hufca Podhalańskiego ZHP i Obwodu Tatrzańskiego ZHR. Oni też stworzyli tło rekonstrukcyjnej akcji, jaka rozegrana została przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1. Epizod przedstawiał zwycięskie przejęcie niemieckiej siedziby z pierwszych dni powstania, a brała w niej udział nie tylko współorganizująca upamiętnienie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”. Zaangażowane były również grupy Stowarzyszenia Miłośników Historii 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza i Nadwiślańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych 3 PSP z Powiśla Dąbrowskiego.

Ich działania, z hukiem wystrzałów, który niósł się daleko poza centrum, przypomniały o powstaniu, które – w obliczu nadciągającej ofensywy wschodniej – sprawiło, że świat dowiedział się heroizmie walczących w osamotnieniu Polaków i ich przywiązaniu do niepodległego bytu.     

Był to też, niestety, zryw, który przyniósł hekatombę ofiar. Zginęło – często w wyniku mordów – ok. 180 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy i od 12 do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej, czyli kwiat inteligenckiej, patriotycznej młodzieży. Za walkę, krew i oddane życie można im odpłacić tylko pamięcią.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 02.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również