Kamery live
prognoza pogody

“Chciałem, by stulecie odzyskania niepodległości było świętowane wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie”

24 listopada 2018 23:40

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek Orawę. Jego wizyta w Podsarniu związana była z uroczystym odsłonięciem pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych. Pomnik stanął na placu pod kościołem pw. św. Jana Pawła II. “Dziękuję, że ten pomnik jest – że macie teraz miejsce, gdzie będziecie mogli przyjść, by symbolicznie się pokłonić tamtym, którym tyle zawdzięczamy” – mówił prezydent podczas uroczystości w Podsarniu. 

Podczas wizyty w Podsarniu, prezydent podkreślił, że zorganizowana tam uroczystość „wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.  – Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystego odsłonięcia pomnika pan prezydent dokonał wspólnie z pochodzącym z Podsarnia posłem na Sejm RP Edwardem Siarką i wójtem gminy Raba Wyżna Andrzejem Dziwiszem. Złożono wieńce pod pomnikiem, odbyła się też uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości przez Prezydenta RP, a później Prezydent udał się do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu, gdzie uczestniczył w uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.

 Dzisiaj jest dla nas oczywiste – tu, w Podsarniu ‒ że to Polska. No przecież to jasne! Ale wtedy to była walka o Polskę. Żyjący tu Polacy ‒ Państwa pradziadkowie, dziadkowie ‒ chcieli mieszkać w Polsce, nie chcieli mieszkać ani w Czechach, ani na Słowacji, jeszcze wtedy nie do końca było wiadomo, co będzie. Potem ukształtowała się Czechosłowacja. Ale oni mówili: „Nie, my jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, mamy polską tradycję, naszą wiarę tutaj, chcemy żyć w Polsce. Jesteśmy gotowi o nią walczyć”. I za to Wam dziękuję – mówił prezydent – Dziękuję, że ta tradycja trwa w Waszych domach, rodzinach, że kultywujecie ją i przyszliście tu dzisiaj, by ten pomnik odsłonić. Pomnik, który sami zbudowaliście, na którym jest nasz orzeł w koronie – symbol Rzeczypospolitej wolnej, niepodległej, suwerennej, mocnej, gotowej do walki o swoje granice. Jak bardzo ten orzeł symbolizuje też polskich górali i tę ziemię! Dziękuję, że ten pomnik jest – że macie teraz miejsce, gdzie będziecie mogli przyjść, by symbolicznie się pokłonić tamtym, którym tyle zawdzięczamy.

Swoją wizytę na Orawie Andrzej Duda rozpoczął od wizyty w Orawce, gdzie spotkał się z weteranem II wojny światowej – żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich, weteranem spod Monte Cassino 94-letnim Józefem Kowalczykiem. Wrócił on z Australii w lipcu tego roku po 78 latach emigracji.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty na Orawie towarzyszyli: minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras. W uroczystościach w Podsarniu wzięło udział wielu samorządowców z okolicy: wójtowie gmin z terenu Orawy i Podhala, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowy Targ Jan Łapsa, starostowie powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego, radni powiatowi, wojewódzcy, marszałek województwa małopolskiego, przedstawiciele służb mundurowych.

Na świeżo odsłoniętym obelisku widnieje następujący napis:

 

1918 – 2018
„Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń”.
Józef Piłsudski

W SETNĄ ROCZNICĘ ODBUDOWY PAŃSTWA POLSKIEGO
W HOŁDZIE ORAWSKIM BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI

Ks. Ferdynandowi Machayowi
Piotrowi Borowemu
Wendelinowi Dziubkowi
mieszkańcom Podsarnia i Harkabuza odznaczonym Medalami Niepodległości
Wendelinowi Kapuściakowi “Maciasowi”
Józefowi Możdżeniowi
Pawłowi Siarce
Franciszkowi Olesiakowi
oraz
innym budzicielom ducha narodowego
żołnierzom Kompanii Spisko-Orawskiej
działaczom plebiscytowym

pomnik ten za czasów urzędowania
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

postawili wdzięczni za dar wolności
Rodacy.

 

źródło: Kancelaria Prezydenta RP

fot. Beata Szkaradzińska

/os

 

os 24.11.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również