Kamery live
prognoza pogody

Cenny dar i piękny gest japońskiej artystki

23 września 2022 10:56
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. O cenną kolekcję 22 prac wykonanych w unikatowej i pracochłonnej technice mokulito, powiększyło swoje zbiory Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Jest to dar uznanej w świecie japońskiej artystki – Pani Yasuko Sawaoka i innych japońskich artystów.  

Przekazanie prac odbyło się podczas otwarcia wystawy “Spotkania z Mokurito. Litografia na drewnie japońskich i polskich artystów”. Dzieła te wyszły spod ręki siedmiu twórców. Gośćmi na niecodziennym wydarzeniu byli m.in. prof. Józef Budka – prekursor techniki mokulito w Polsce, prof. Stanisław Filipek – specjalista w dziedzinie fizykochemii, wiele lat pracujący w Tokio i uhonorowany Orderem Wschodzącego Słońca oraz dyrekcja, pedagodzy i młodzież Szkoły im. Kenara w Zakopanem.

Za wspaniałomyślny i piękny gest dziękował artystce burmistrz Grzegorz Watycha. Ma jednak ten dar swoją symboliczną wymowę. Artystka, która – poza Japonia – prezentowała swoje prace w stanach Zjednoczonych, Francji, Meksyku, w Niemczech, Chinach, Słowenii i Polsce; której dzieła trafiły do znaczących muzeów instytucji, znana jest również ze swej działalności charytatywnej, na rzecz osób niepełnosprawnych.

Teraz – poruszona tym, co Polska czyni dla ukraińskich uchodźców – postanowiła przyjechać do nas i przekazać kolekcję prac swoich oraz innych japońskich twórców dla Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, także dla Muzeum Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Zorganizowała też charytatywną aukcję, z której dochód został w całości przeznaczony na pomoc Ukrainie.

To, że Pani Yasuko Sawaoka dowiedziała się o nowotarskim Muzeum i zdecydowała się uczynić dla niego cenną darowiznę oraz zorganizować wystawę, miało oczywiście swojego sprawczego ducha. Jest nim zakorzeniona już na Podhalu Pani Akiko Miwa, inspiratorka i organizatorka wielu społeczno-artystycznych wydarzeń przybliżających nam kulturę kraju kwitnącej wiśni. Pani Yasuko z kolei mogła się podczas wernisażu zetknąć z kulturą góralską, w postaci muzyki „Hyrnych”.     

A unikatowe, fantastyczne prace w wymagającej, nieco sekretnej technice mokulito, można oglądać na II piętrze Muzeum Drukarstwa.  

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 23.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również