Kamery live
prognoza pogody

Całą noc spędzili w Tatrach czekając na pomoc (zdjęcia)

22 stycznia 2022 18:20
Troje turystów utknęło na Kopie Kondrackiej. W akcji ratunkowej udział brało łącznie 28 ratowników, którzy wspomagali się dronami.
Całą noc spędzili w Tatrach czekając na pomoc (zdjęcia)

– Turyści po zmroku bez odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia utknęli w rejonie wierzchołka Kopy Kondrackiej i potrzebowali pomocy w zejściu w dół – informują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy otrzymali zgłoszenie od turystów z prośbą o pomoc w piątek o godz. 17.21. Z centrali TOPR wyruszyło na pomoc 14-tu ratowników. Niestety ze względu na skrajnie niekorzystne warunki ratownikom nie udało się dotrzeć do poszukiwanych.

– Ze względu na wysoki (ZNACZNY) stopień zagrożenia lawinowego oraz brak widoczności spowodowanej porywistym wiatrem i ciągłymi opadami śniegu Ratownikom nie udało się dotrzeć do osób potrzebujących pomocy – opisują panujące w Tatrach ratownicy.

Używając drona ratownicy dostarczyli poszukiwanym turystom koce termiczne Blizzard oraz pakiety grzewcze. To umożliwiło turystom przetrwanie nocy.

– O godzinie 5 rano dnia kolejnego z Centrali TOPR wyruszyły kolejne grupy Ratowników. Ratownikom około południa udało się dotrzeć do Turystów, którzy w zaskakująco dobrej formie zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami zostali przetransportowani do Zakopanego – opisują akcję ratownicy.

W akcji ratunkowej łącznie udział brało 28 ratowników TOPR. Ratownicy poruszali się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

– Szlaki powyżej schronisk są zasypane grubą warstwą śniegu, dodatkowo mgła oraz opad któremu będą towarzyszyć porywy wiatru będą utrudniać orientację w terenie. Stanowczo odradzamy wyjścia powyżej schronisk – apelują ratownicy TOPR.

Fot. T. Nodzyński, G. Bargiel, M. Józefowicz / TOPR, źródło: Facebook

Redakcja 22.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również