Kamery live
prognoza pogody

“By zintegrować społeczność, wnieść trochę radości do tego świętowania” – miasto przedstawiło program uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Konferencja prasowa, mająca na celu przybliżenie wydarzeń, które zostały przygotowane w związku z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyła się w pięknej scenerii pod miejskim ratuszem. Burmistrz Grzegorz Watycha, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg oraz przedstawiciele miejskich jednostek i wydziałów, w tym eleganckim otoczeniu wypełnionym patriotycznymi akcentami omawiali kolejne wydarzenia, które w najbliższych miesiącach uczczą podniosłą, okrągłą rocznicę. Przy okazji zdradzono kilka szczegółów dotyczących cyklicznych, plenerowych imprez. 

Liczne wydarzenia – organizowane we współpracy z samorządem powiatowym i innymi instytucjami z terenu miasta i powiatu –  koordynowane są przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta z panią naczelnik Katarzyną Put na czele, która będzie odpowiadać za sprawne przeprowadzenie wszystkich uroczystości, a pomysłów i inicjatyw nie brakuje. Program poszczególnych niedziel, czy weekendów jest bardzo bogaty – tak, by każdy mógł dla siebie coś znaleźć. W zamierzeniach organizatorów widać wyraźną tendencję do zaktywizowania mieszkańców, zachęcenia do czynnego uczestnictwa w przygotowanych eventach i wspólnej radości z tego wyjątkowego, całorocznego święta.

-Niektóre wydarzenia są cykliczne, ale w tym roku z nutą niepodległościową, a niektóre dedykowane tylko i wyłącznie podkreśleniu tej rocznicy, przypomnieniu wydarzeń sprzed 100 lat, ale też temu, by zintegrować społeczność, wnieść trochę radości do tego świętowania, budowania poczucia dumy z tego, że wywalczyliśmy niepodległość. Choć potem były trudne lata, dziś cieszmy się i radujmy, że żyjemy w wolnym kraju i że możemy być z wolnej Polski dumni – mówił we wprowadzeniu gospodarz miasta, burmistrz Grzegorz Watycha.

 -Były o to pytania, o komitety i obchody tej okrągłej rocznicy. Komitet Honorowy obchodów, do którego zostałem zaproszony, jest zorganizowany na poziomie powiatu, przez starostę powiatu nowotarskiego, natomiast obchody są robione lokalnie, we współpracy z samorządem powiatowym i innymi instytucjami z terenu miasta i powiatu.

Przedstawiciele poszczególnych jednostek przybliżali zaplanowany na kilka kolejnych miesięcy program i ideę organizowanych przez siebie wydarzeń w porządku chronologicznym.

-Wydarzenia, które my organizujemy mieszczą się w budżecie, który mamy zaplanowany na ten rok, natomiast te dodatkowe atrakcje – które będą przybywać, bo te wydarzenia będą dodatkowo ubogacane, będą uzależnione od rozmów, wyników konkursów, w których bierzemy udział – mówił burmistrz – Na razie pracujemy w ramach budżetu naszego wydziału i miejskich jednostek.

Rowerowy maj

Jeśli chodzi o najbliższe wydarzenia, prezentację rozpoczął dyrektor Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski , który zapowiadał m.in. wystawę „Historia na bicyklu – w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, której wernisaż odbędzie się już 3 maja, a która tematycznie będzie powiązana ze zbliżającą się Nowotarską Nocą Muzeów, w tym roku odbywającą się pod hasłem „Dzieje z perspektywy roweru w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. W ramach tego wydarzenia odbędzie się zlot rowerów na rynku, promocja książki na temat mody polskiej w okupowanej Polsce, której będzie towarzyszył pokaz mody kobiecej z tamtego okresu w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej “Bluszcz” z Warszawy. Odbędzie się też prezentacja zabytkowych rowerów z dwudziestolecia międzywojennego oraz koncert w klimacie z epoki, pod nazwą “Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu Agnieszki Grochowicz z zespołem, a całość zwieńczy pokaz filmu z cyklu “W starym kinie”.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Dzikowska przybliżała m.in. trwający od maja do października projekt “Niepodległa w każdym wieku”, w ramach którego prócz cyklu wykładów dotyczących lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, odbędzie się również gra miejska. Pani dyrektor zapraszała też do swojej placówki na Noc Bibliotek (9 czerwca), tematycznie związaną z niepodległością i z promocją polskich pisarzy, dzieł, twórców. 

Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Katarzyna Put zapraszała do udziału w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym w 100-lecie Odzyskania Niepodległości (sobota 19 maja, Rynek) oraz w Niepodległościowym Nowy Targ Road Challenge połączonym z wyścigami dla dzieci pod hasłem „Dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą” z patriotycznymi akcentami w postaci flag i balonów (niedziela 3 czerwca, stadion obok MHL).

Koncert “Nowotarżanie dla Niepodległej” – wspólny polonez i fotografia w strojach z epoki (27 maja)

Dłuższą chwilę poświęcono na omówienie realizowanego wspólnie z nowotarskim MOK projektu edukacyjnego „Z Biało-Czerwoną przez Wieki” (niedziela, 27 maja).

-W ramach tego projektu na rynku odbędzie się plenerowy koncert “Nowotarżanie dla Niepodległej”, w wykonaniu nowotarskich artystów przy akompaniamencie orkiestry kameralnej i Miejskiej Orkiestry Dętej, jak również pokaz musztry paradnej reprezentacyjnego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Będzie wspólna fotografia w samym centrum miasta, która odbędzie się pod hasłem “Nowotarżan Portret Własny”, a w ramach integracji mieszkańców wspólnie zatańczymy poloneza – zdradzała szczegóły projektu Katarzyna Put – Będzie bardzo przyjemnie, będzie moc historycznych atrakcji już dziś zapraszamy wszystkich.

Koncert będzie poniekąd powtórzeniem formuły sprawdzonej podczas koncertu z okazji 670-lecia miasta Nowy Targ, kiedy nowotarżanie śpiewali dla nowotarżan. Prócz wokalistów wezmą w nim udział wszystkie trzy nowotarskie chóry oraz Studio Piosenki Septyma.

-Zapraszamy do wspólnej biesiady. Tę imprezę chcemy zrobić dzienną, od godziny 14:00 w niedzielę. Zapraszamy naszych gastronomów, Związek Podhalan. Angażujemy wszystkie stowarzyszenia, wszystkich mieszkańców. Będzie kocher grochówki, więc można nie gotować obiadu, tylko przyjść na rynek – zachęcała wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg Jeżeli ktoś ma jakieś stroje z epoki, miałby ochotę się ubrać, to bardzo zapraszamy. Dyrektor Bara będzie prowadził poloneza, zatem obowiązują długie suknie.

W tym samym czasie na rynku będzie miała miejsce dwudniowa, mobilna wystawa „Szlakiem Armii Krajowej i Akcji Burza”, zrealizowana wspólnie z Muzeum Armii Krajowej z Krakowa (27-28 maja) oraz pokaz wojskowych samochodów w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej “Breda” z Bielska-Białej.

W czerwcu – nie tylko Dzień Dziecka…

Bolesław Bara przybliżał tegoroczną koncepcję miejskiego Dnia Dziecka (2 czerwca, sobota), który w tym roku odbędzie się w konwencji klaunowo-cyrkowej, z licznymi animacjami dla dzieci i założeniem, by brały aktywny udział w tym wydarzeniu, a nie tylko przyglądały się pokazom. Nie braknie też historycznego konkursu z nagrodami. Jako wielbiciel jazzu, dyrektor MOK zapraszał 9 czerwca do auli Szkoły Muzycznej na wyjątkowy koncert jazzowy “Z ziemi włoskiej do Polski”, z udziałem artystów polskich, nowotarskich, ale też gości z USA i Włoch. Koncert będzie prezentował rdzennie polską muzykę – zabrzmi m.in. Fryderyk Chopin w wersji jazzowej. 

Ciekawymi inicjatywami z liczbą “100” w tytule są plenerowy Turniej Szachowy “Sto na Sto” w Altanie w Parku Miejskim (sobota, 16 czerwca) czyli – w założeniu: sto ruchów, stu zawodników, stu widzów, sto nagród itd. itp. oraz Setny Salon Poezji z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości (niedziela 17 czerwca, MOK). Gościem wydarzenia będzie Anna Dymna – inicjatorka Krakowskiego Salonu Poezji w Nowym Targu, a oprawę muzyczną zapewni koncert artystów Piwnicy pod Baranami. 

Miejskie Przywitanie Lata – z Koncertem Wolności – Pink Floyd Tribute Show (22 czerwca)

W piątek 22 czerwca, w ostatnim dniu roku szkolnego odbędzie się w Nowym Targu tradycyjne już Miejskie Przywitanie Lata. Program wydarzenia przybliżyła pani wiceburmistrz. Koncert rozpocznie występ New Market Jazz Band, który wprowadzi na Rynek nowoorleański klimat.  Następnie na scenie pojawi się żywiołowy i kolorowy zespół Łąki Łan, którego znakiem rozpoznawczym jest fakt, że muzycy występują w kostiumach tematycznie związanych z owadami zamieszkującymi łąki. Zespół gra muzykę rockową z elementami elektroniki, jest znany wśród młodszej publiczności. 

-Wysoki poziom, świetnie się bawią  z publicznością. Będzie wesoło, kolorowo i żywiołowo – zapowiada wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – StegNatomiast później, kiedy zgasną światła – bo planujemy wygasić rynek – zapraszamy na Koncert Wolności, podczas którego zespół coverowy przedstawi największe, światowe przeboje Pink Floydów. Będzie to widowisko na wysokim poziomie, z pokazami laserowymi, efektami specjalnymi, ekranami ledowymi. Będzie to emocjonalny, blisko trzygodzinny koncert nie tylko dla fanów Floydów. Zakończymy późno, późno w nocy, albo na drugi dzień. 

Lato w mieście – czyli wyścigi konne, Piknik Lotniczy już w lipcu i Największe Wesele na Podhalu z Liszowską, Gąsowskim i Margaret

Kolejnym cyklicznym wydarzeniem, które z okazji tej ważnej dla Polski rocznicy ubrane zostanie w biało-czerwone barwy, jest Nowotarski Piknik Lotniczy, który w tym roku odbędzie się w zmienionym terminie, 7-8 lipca pod hasłem  „Sto lat polskich skrzydeł”. Organizatorzy przewidują wiele wyjątkowych atrakcji, szczególnie, że jest to również jubileuszowa X edycja tej sztandarowej plenerowej imprezy w mieście.

Również na nowotarskim lotnisku, w weekend 21-22 lipca odbędzie całkiem nowe wydarzenie – Wielka Gonitwa Nowotarska. 

– Będzie to przepiękna impreza. Wyścigi, pokazy, atrakcje dla dzieci, nauka jazdy, przeróżne konkursy, infrastruktura gastronomiczna, pokaz mody jeździeckiej amazonek. Myślę, że publiczność dopisze, bo kto nie kocha koni – zapraszała pani wiceburmistrz. 

Prezentacja kolejnych wydarzeń z rocznicą odzyskania niepodległości w tle, była pretekstem do tego, by uchylić rąbka tajemnicy jeśli chodzi o program największej, plenerowej imprezy w mieście. Tegoroczny, XIX już Jarmark Podhalański (17-19 sierpnia) odbędzie się pod hasłem “Największe wesele na Podhalu”. Role państwa młodych odgrywać będą Piotr Gąsowski i Joanna Liszowska, mieszkańcy mają być na tym wydarzeniu gośćmi, a na weselu przygrywać będą m.in. Margaret, Francesco Napoli, Iwan Komarenko i zespół Bolter. 

Wystawy, inscenizacje, spacer historyczny, tablica pamięci

W ciągu najbliższych miesięcy, zobaczymy w Nowym Targu dwie wystawy nawiązujące do rocznicowej tematyki: „Skrzydła Niepodległej – nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy” (wernisaż 15 sierpnia 2018, Muzeum Podhalańskie) oraz “Pistolety i halki, czyli jak kobiety walczyły o niepodległość” – wystawa przedstawiająca sylwetki kobiet zasłużonych w walce o niepodległość kraju (październik-listopad, Miejska Biblioteka Publiczna). 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem “Nasza Niepodległa” Muzeum Podhalańskie ma w planie wykłady, prezentacje, grę miejską oraz spacer historyczny po miejscach związanych z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. 27 października br. pod miejskim ratuszem będzie miała miejsce inscenizacja historyczna „Zaczęło się na Czerwonym – pierwsze dni wolności w Nowym Targu”. 

Trwałą pamiątką po jubileuszowym roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości będzie pamiątkowa tablica, której odsłonięcie nastąpi w niedzielę, 3 czerwca pod Kopcem Kościuszki. Pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Światowy Związek Żołnierzy AK z prezesem Tadeuszem Morawą na czele. To będzie uroczystość bardziej podniosła, która rozpocznie się Mszą Świętą. 

“Zawsze razem” – Miejskie Dni Niepodległości 10/11 listopada 2018

-10 i 11 listopada – chcemy również żeby to było huczne święto, wraz z władzami, Urzędem Miasta i starostwem. Dni Niepodległości odbędą się pod hasłem “Zawsze razem” – zapowiada dyrektor MOK Bolesław Bara. W ramach uroczystości, prócz tradycyjnych miejskich obchodów, w obrębie których będzie miała miejsce Msza św., przemarsz i złożenie symbolicznych wiązanek pod tablicą pamięci – planuje się koncerty oraz wspólny śpiew z mieszkańcami. 

Kalendarz rocznicowych wydarzeń stale się poszerza o kolejne inicjatywy zgłaszane przez szkoły, instytucje, stowarzyszenia. Wszyscy chcą aktywnie włączyć się w to wyjątkowe świętowanie. 

/os

os 27.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
suzana 11:00 30.04.2018

Piter jesteś podekscytowany ? To tak samo jak ja. Mam ciarki na plecach i łydkach. Ten program jest taki ekscytujący, dużo patriotyzmu, miłości ciepła i kolorytu. Ja też nie mogę się doczekać aż wspólnie będziemy w szczęściu i uniesieniu wchłaniać tego patriotycznego ducha. I ciesze się, że będzie to wszystko prowadził Pan Bara bo on doda temu jeszcze więcej polotu i miłości do drugiego człowieka. Weźmiemy się za ręce i będziemy tańczyć poloneza na rynku. Już mi się ręce pocą jak to piszę.

Piter 08:44 28.04.2018

No No widzę ze miasto stanęło na wysokości zadania ! Świetny rok się zaczyna. Już nie mogę się doczekać wielu z tych imprez

Zobacz również