Kamery live
prognoza pogody

Burzliwa sesja, czyli… bolesne porządkowanie handlu

1 czerwca 2016 09:36
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Kilkadziesiąt osób żywotnie zainteresowanych przyszłością jarmarkowego handlu w mieście pofatygowało się na poniedziałkową sesję. Próbowali oni zapobiec podjęciu uchwał porządkujących handlowy żywioł. W stronę miejskiej władzy kierowane były prośby, groźby oraz informacje o przekleństwach padających w domach nowotarżan. 

 

Jeden z zabierających głos twórcom projektów uchwał i głosującym radził, by nie przyznawali się do Kościoła, „jeśli chcą robić takie rzeczy z ludźmi, którzy mieszkają tu od wieków”.   

Zanim jednak wykipiały emocje, radni jednogłośnie uchwalili przyznanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu trzem zasłużonym i rozsławiającym go osobom: Wandzie Szado-Kudasikowej, Januszowi Stokłosie i Tadeuszowi Błażusiakowi.

Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu zostały natomiast przyznane: chórmistrzowi i organiście Piotrowi Augustynowi, rzeźbiarzowi Michałowi Batkiewiczowi, romaniście  zasłużonemu dla bliźniaczych kontaktów Nowego Targu z podparyskim Evry – Konradowi Nowakowi i legendzie nowotarskiego hokeja, czyli Towarzystwu Sportowemu Old Boys Podhale.

Honorowe Obywatelstwa i Medale zostaną wręczone już na czerwcowej, uroczystej sesji Rady. 

Zapadła też uchwała o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego NOWY TARG 33 (Zajezdnia). Od ukształtowania zapisów tego planu zależy, czy tworzony na terenie dawnej zajezdni PKS plac targowy – konkurencja wobec Nowej Targowicy – będzie miał szansę na zalegalizowanie. 

Podpisany przez 122 osoby protest mieszkańców osiedla Bór przeciwko lokalizowaniu przy ul. Ludźmierskiej placu targowego odczytał i złożył na prezydialnym stole radny Leszek Pustówka. Sygnatariusze tego protestu są przekonani, że jarmark przy Ludźmierskiej będzie źródłem wielu uciążliwości, a przede wszystkim – całkowitej blokady komunikacyjnej arterii wschód-zachód. 

Przyczyną tak wysokiej frekwencji na sesji i wzburzenia mówców był jednak głównie projekt uchwały dotyczący wprowadzenia opłaty targowej, jej wysokości oraz zasad pobierania na terenie miasta. Właściciele gruntów w rejonie starej targowicy oraz Tomasz Żarnecki uruchamiający drugą nową targowicę przy ul. Ludźmierskiej – burzyli się przeciwko pozbawieniu ich prawa zbierania inkasa przez wypowiedzenie umów, które będzie skutkowało od września. Dotychczasowych inkasentów ma wtedy zastąpić osiem osób działających z ramienia Urzędu Miasta. Takim zasadom sprzeciwiła się w głosowaniu tylko radna Danuta Sokół. 

 

Przybyli na sesję właściciele gruntów wykorzystywanych pod handel wynik głosowania skwitowali głośnymi komentarzami w stylu: – No to po handlu w Nowym Targu!..  I oburzeni opuścili salę. 

Pełna relacja z sesji dostępna jest na portalu nowytarg24.tv.

/as 

NT24TV 01.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również