Kamery live
prognoza pogody

Budżet Obywatelski 2019 – o połowę mniej zgłoszonych pomysłów

16 lipca upłynął termin zgłaszania zadań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Mieszkańcy miasta zgłosili łącznie 17 zadań na kwotę prawie 1,5 mln złotych. To duży spadek w stosunku do poprzednich lat – w zeszłym roku mieszkańcy zgłosili 36 pomysłów na łączną kwotę 2,7 mln złotych. Obecnie trwa analiza, weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych zadań. Listę wszystkich dopuszczonych, ale i odrzuconych projektów poznamy najpóźniej do 3 września br. 

Budżet Obywatelski 2019 - o połowę mniej zgłoszonych pomysłów

Spadek zainteresowania Budżetem Obywatelskim jest znaczny: dwa lata temu do głosowania dopuszczonych zostało aż 45 projektów (zgłoszonych było 46). Rok temu, mieszkańcy mieli do wyboru 30 zadań (spośród 36 zgłoszonych). W samym tylko okręgu ogólnomiejskim zgłoszono w zeszłym roku 15 zadań na kwotę 1,2 mln złotych – dziś jest to jedynie 17 w skali całego miasta. 

Mniejsze zainteresowanie można częściowo tłumaczyć zmianą terminu – do tej pory termin zgłaszania zadań zawsze był wrześniowy, a głosowanie odbywało się w październiku. W tym roku zdecydowano się wszystko przyspieszyć, z uwagi na wybory samorządowe. 

Wpływ na mniejszy odzew mieszkańców, być może mają też wprowadzone w tym roku zmiany w regulaminie, np. te dotyczące kryterium ogólnodostępności, tzn. że zadania mają być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta lub danej dzielnicy (w przypadku okręgu lokalnego). Wyklucza to niektórym projektom możliwość korzystania z większej, niż w przypadku okręgu lokalnego, ogólnomiejskiej puli. Ponadto, od tego roku nie uwzględnia się już propozycji o wartości powyżej 50 tys. złotych, jeśli po realizacji generowałyby roczne koszty utrzymania wyższe niż 30% wartości proponowanego zadania. W zakresie danych osobowych, zmieniły się przepisy wynikające z RODO. 

Symptomy wyczerpania formuły widać było już podczas czerwcowych spotkań konsultacyjno – informacyjnych dotyczących BO, zorganizowanych w różnych częściach miasta, z udziałem urzędników Urzędu Miasta i burmistrza Nowego Targu. Frekwencja na nich była znikoma. 

Od dłuższego czasu, również w mediach społecznościowych, toczy się dyskusja na temat regulaminu budżetu. O sprawie dyskutowali też radni na komisjach. Małe szanse wygranej w przypadku niedużych, lokalnych projektów, dominacja zadań inwestycyjnych zgłoszonych w imieniu szkół i przedszkoli, brak ograniczeń dla pomysłów, które już raz otrzymały dofinansowanie – to najczęściej zgłaszane przez mieszkańców postulaty, niestety, nie artykułowane w ankietach ewaluacyjnych, ani na oficjalnych spotkaniach z przedstawicielami magistratu. 

Lista projektów dopuszczonych do głosowania, jak również zadań odrzuconych, opublikowana zostanie na stronach Urzędu Miasta najpóźniej do 3 września br., głosowanie na zgłoszone zadania odbędzie się od 11 września do 1 października, natomiast wyniki głosowania zostaną podane do wiadomości najpóźniej do 12 października tego roku.

/os

 

os 26.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Joanna 12:24 26.07.2018

a może wpływ na zmniejszenie zainteresowania ma fakt, że co roku wygrywają te same pomysły (patrz Jezus na lodowisku) a może fakt, że część pomysłów z BO jest zawłaszczana przez urząd ? hm....

Zobacz również