Kamery live
prognoza pogody

Budżet Obywatelski 2019 – aż 10 zadań dopuszczonych do realizacji

10 spośród 16 poddanych pod głosowanie zadań Budżetu Obywatelskiego 2019 zostało przyjętych do realizacji. W okręgu ogólnomiejskim są to cztery projekty: Nowotarski Festyn na osiedlu Niwa (15 tys. zł), Wydarzenie ewangelizacyjne Jezus na lodowisku (30 tys. zł), Publiczny dostęp do AED i szkolenia z pierwszej pomocy (150 tys. zł) oraz „Chodźcie na Turbacz…” z Nowego Targu. Budowa zaplecza turystycznego w Gorce (141 450 zł). W głosowaniu mieszkańcy oddali 3806 ważnych kart, z czego 62% w wersji papierowej. 109 głosów było nieważnych. 

Budżet Obywatelski 2019 - aż 10 zadań dopuszczonych do realizacji

W poszczególnych okręgach zwyciężyły następujące zadania: Modernizacja boiska na ul. Klikuszówka (150 tys. zł) w okręgu nr 1, Place zabaw – przy SP nr 1 (59 tys. zł) oraz za zajezdnią MZK (145 tys. zł) – w okręgu nr 2, rozbudowa istniejącej siłowni wraz z małym placem zabaw (150 tys. zł) w okręgu nr 3 oraz dwa zadania przeznaczone do realizacji w ostatnim z okręgów: Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców Parafii pw. św. Jana Pawła II w 40 rocznicę wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu  (22 500 zł) i remont nawierzchni drogowej ulicy miejskiej wzdłuż budynków Podtatrzańska 84, 86, 78, Sikorskiego 19 (150 tys. zł) .

Niektóre z zadań – m.in. “Chodźcie na Turbacz”, placu zabaw za zajezdnią MZK, czy remont nawierzchni – zostały przez burmistrza dopuszczone do realizacji, mimo, że nieznacznie przekroczyły pulę środków. Łączny koszt realizacji zadań to 1 mln 13 tys. złotych.

-Uznałem, że trzeba dać im szansę. W przypadku okręgu drugiego dotyczy to placu zabaw za zajezdnią MZK, czyli inwestycji, o której mówiło się bardzo dużo. W tym rejonie miasta nie ma takiego miejsca. Jest tam boisko trawiaste, które nie cieszy się już tak dużą popularnością, natomiast zaraz za zajezdnią, w ramach VeloDunajec powstanie punkt obsługi rowerzystów. Rozbudowanie tego miejsca o jeszcze dodatkowa infrastrukturę będzie powodowało, że to będzie ono żyło, będzie przyciągało dzieci właśnie z tamtego rejonu miasta – wyjaśniał burmistrz Grzegorz Watycha dodając, że miasto postara się tutaj o środki w ramach drugiej edycji programu rządowego “Otwarte strefy aktywności”, z pulą dofinansowań na budowę placów zabaw i miejsc rekreacji -“Chodźcie na Turbacz” głównie skupia się na modernizacji parkingu pod Długą Polaną. Trzeba to zrobić, bo jest potrzeba miejsc parkingowych. Chcemy, żeby turyści zostawiali samochód na parkingu,  żeby nie musieli poszukiwać wzdłuż drogi miejsc parkingowych. Często pojawia się utrudnienie, że samochody blokują przejazd, bo każdy chce stanąć jak najbliżej “Golgotki”. Remont nawierzchni na Podtatrzańskiej i Sikorskiego to jest kontynuacja, trzeba też dołączyć do tego fakt, że będzie w tym rejonie modernizowana sieć ciepłownicza. Te inwestycje powinny być wykonane w jednym czasie.

Ciekawostką jest to, że zadaniem, które w tegorocznym głosowaniu otrzymało najwięcej punktów spośród wszystkich (1432) była modernizacja boiska przy ul. Klikuszówka, pomimo, że był to “pewniak” – jedyne zadanie zgłoszone do realizacji w tamtym okręgu. Chodzi tu o rejon przy byłej Szkole Podstawowej nr 10, gdzie aktualnie mieści się punkt przedszkolny.

-Wielka mobilizacja i duża praca wnioskodawców po to, żeby pokazać również radnym, którzy będą głosować nad przyjęciem tych zadań do przyszłorocznego budżetu miasta, że to zadanie jest dla mieszkańców bardzo istotne – mówił burmistrz Grzegorz Watycha.

Na drugim miejscu, pod względem ilości otrzymanych punktów uplasował się cykl wydarzeń kulturalno-sportowo-rekreacyjnych przy parafii św. Jana Pawła II (1291) oraz Nowotarski Festyn na os. Niwa (1279) – wydarzenie “Jezus na Lodowisku” (1209) 

Szczęścia w tegorocznej edycji nie miały: Kino letnie “pod chmurką”, Podwieczorek na Dunajcem, Dog Park – wybieg dla psów, projekt “Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”, budowa altany śmietnikowej przy os. Suskiego i rozbudowa monitoringu miejskiego w okręgu nr 2. 

-Altana śmietnikowa przy os. Suskiego to projekt, który jest zgłaszany po raz kolejny, uzyskał sporo punktów, ale tutaj chciałbym zaproponować mieszkańcom, żeby jednak nie budować jednej wielkiej altany, ale aby dyslokować te altany na obrzeżach osiedla – proponuje burmistrz Grzegorz Watycha Teraz nie ma kontroli kto tam wchodzi, kto wrzuca, kto zamyka, kto nie zamyka tego śmietnika. Wygląda to źle. To samo dotyczy miejsc parkingowych, jest zgłaszany ten problem. Chciałbym, żeby mieszkańcy sami zaproponowali, gdzie wyznaczyć miejsca parkingowe kosztem zieleńca. Z urzędu trudno ingerować i wskazywać, gdzie zrobimy miejsca parkingowe. Tak to się dzieje pod blokami, że mieszkańcy sami mówią, gdzie utwardzić kawałek terenu pod parking.

Burmistrz jako pozytywny przykład skutecznego wspierania przez radnych zadań ze swojej dzielnicy i przebijania się ze swoimi pomysłami, podał siłownię przy Wojska Polskiego, przy starej aptece. Teraz przeznaczona do rozbudowy, od roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców, integrując ich i ożywiając osiedlowy teren.

Nad sprawnym przebiegiem całej procedury wyboru zadań czuwał 9-osobowy zespół z panem naczelnikiem Wojciechem Watychą na czele. Na konferencji prasowej obecny był też jego zastępca Robert Wójtowicz i sekretarz Jakub Bryniarski. Burmistrz dziękował całemu zespołowi za wykonaną pracę.

Do końca października trwa —> badanie ewaluacyjne, w którym można zgłaszać wszystkie swoje uwagi odnośnie tej edycji Budżetu Obywatelskiego – dla mieszkańca jest to najprostsza droga, by zgłosić swoje uwagi, zastrzeżenia i mieć realny wpływ na ewentualne zmiany w regulaminie i udoskonalenie BO. Zagwarantowana jest całkowita poufność i anonimowość badania – odpowiedzi będą prezentowane jedynie w zbiorczych zestawieniach bez możliwości identyfikacji z konkretną osobą.

Budżet Obywatelski został właśnie kilka dni temu wpisany na stałe do statutu Rady Miasta, co oznacza, że będzie się on rokrocznie odbywał.

-Już nie na podstawie regulaminów uchwalanych w formie zarządzeń burmistrza, ale w drodze uchwał Rady Miasta. Wówczas radni będą mieli, myślę, bardziej aktywny wpływ, udział na powstanie tego regulaminu, jak również na samo powodzenie tej inicjatywy – mówi Wojciech Watycha, koordynujący przebieg tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Bezpośrednie zaangażowanie radnych ma na celu zwiększenie zainteresowania Budżetem Obywatelskim wśród mieszkańców – w tym roku było ono rekordowo niskie. 

/os

 

 

os 12.10.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Nowotarżanin 00:14 25.10.2018

Jezus na lodowisku to jakiś nieśmieszny żart. Dużo bardziej wartościowym projektem byłby ten o niepełnosprawności. Albo nawet kino pod chmurką z którego z pewnością skorzystałoby więcej ludzi. No cóż, mam nadzieję, że do przyszłego roku ludzie zagłosują lepiej.

*ANONIM* 22:35 23.10.2018

A moze cos na remont bloku socjalnego na ul.Ludzmierskiej Cos dla dzieci na piaskownice czekały czekały i sie niedoczekaly

Szymon 09:26 15.10.2018

Módlcie się Bracia nowotarżanie. Na lodowisku

Zobacz również