Kamery live
prognoza pogody

Budżet Obywatelski 2017 – przyjazny małym projektom

21 września 2016 13:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Jeszcze tylko do 26. września można zgłaszać propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego 2017. Do podziału między 5 okręgów – jak i w ubiegłym roku – będzie milion złotych. Tym razem jednak zasady ukształtowane są tak, by dać szansę małym projektom. 

Ostatnie z cyklu trzech spotkań dla zainteresowanych ubieganiem się o środki z obywatelskiej puli odbyło się 15. września, w sali obrad Urzędu Miasta. Do tej pory złożone zostały tylko dwa projekty, jednak doświadczenia poprzednich lat wskazują, że wnioski spływają ostatniego dnia. Zainteresowanie budżetem obywatelskim w każdym razie widoczne jest w pytaniach kierowanych do koordynatorów i poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta, które służą konsultacją merytoryczną. Praktyczną pomocą dla zainteresowanych jest też zamieszczony w zakładce budżetu obywatelskiego na miejskiej stronie internetowej orientacyjny kosztorys zadań z różnych dziedzin. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do budżetu obywatelskiego weszły m.in. Piknik Lotniczy, nawierzchnia boiska przy Szkole Podstawowej Nr 5, remont sali gimnastycznej w „trójce” na Kowańcu, remont świetlicy w remizie OSP, nowe pracownie wspierające rozwój ucznia w „dwójce”, uzupełnienie wyposażenia „czwórki” na Niwie czy oświetlenie ścieżki rowerowej przy ul. Sikorskiego. Na starym cmentarzu zbudowana została alejka łącząca Dom Przedpogrzebowy ze schodami od strony Skotnicy, objętymi jeszcze wcześniejszą budżetową edycją. Już z pieniędzy budżetu ogólnego realizowany był projekt monitoringu dla Hali Lodowej. W okręgu nr 4 ubiegłego roku co prawda nie przeszło żadne zadanie, ale teraz – w ramach budżetu ogólnomiejskiego – zlecone zostało wykonanie oczekiwanych miejsc postojowych przy u. Podhalańskiej.

Uwagi zgłaszane przez mieszkańców i grupy inicjatywne oraz wnioski z przeprowadzonej ankiety  spowodowały, że w tym roku – przy utrzymaniu tej samej liczby czterech okręgów – zasady przyznawania środków z budżetu obywatelskiego zostały nieco zmodyfikowane.

W tegorocznej edycji grupy inicjatywne mogą się też spodziewać wnikliwego badania budżetów składanych projektów. Chodzi o to, by uwzględniały one także koszty przygotowania dokumentacji. Dotyczy to zarówno projektów „miękkich” – z dziedziny sportu, kultury, rozrywki, jak też projektów inwestycyjnych. 

Projekty można składać w Biurze Obsługi Mieszkańców na parterze magistratu, jeszcze do poniedziałku 26. września. 

Wszyscy, którzy chcieliby coś dobrego zdziałać w swoim otoczeniu, mają jeszcze kilka dni na przygotowanie zamysłu, projektu i zebranie grupy inicjatywnej.

/as

NT24TV 21.09.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również