Kamery live
prognoza pogody

Brama w Gorce – na koniec wakacji?

2 czerwca 2022 14:55
Wyciszenie Włącz dźwięk

WAKSMUND. Prace przy budowie Bramy w Gorce wyraźnie zintensyfikowały się wiosną. Widać to przede wszystkim po zaawansowaniu konstrukcji nośnych ścieżki w koronach drzew. Niektórzy mieli nadzieję, że otwarcie Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego nastąpi 1. maja. Ale być może trzeba będzie na to poczekać do końca wakacji.

 

Choć docelowy kształt rozpoczętej w 2020 roku inwestycji rysuje się już wyraźnie i rozmach jest widoczny, budowa – jak każda inna w trudnym dla gospodarki czasie – stanęła w obliczu drastycznych podwyżek cen materiałów i deficytu siły roboczej. Ale determinacja, żeby kompleks obiektów Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego ukończyć jak najszybciej – też jest duża i widoczna.  

W tej chwili wzniesione są wieże, pawilon wystawowy został doprowadzony do stanu zamkniętego, widać gotowe filary i przęsła ścieżki w koronach drzew. Zbudowano już stylowe mostki. W stanie surowym otwartym pozostaje największy gabarytowo element kompleksu wznoszonego na terenach Wspólnoty Gruntowej Wsi Waksmund – obiekt restauracyjny z zapleczem techniczno-gospodarczym. Pion ściętego zbocza wprost za nim prawie do samej góry został zabezpieczony materiałem kamiennym i siatką.  

 

Po nieskutecznym marcowym przetargu na wykonanie wyposażenia i ekspozycji w pawilonie przyrodniczym, w kwietniu inwestorska spółka Brama w Gorce na profilu facebookowym ogłosiła, że wykonawca został wybrany. Jest to firma Open Group Łukasz Pereszczak ze Świętochłowic, która projekt wykonawczy wystawy przyrodniczo-edukacyjnej i ekspozycję interaktywną na jego podstawie sporządzi za nieco ponad milion zł. Teksty, opisy i nagrania zostaną przetłumaczone na cztery języki: angielski, niemiecki, rosyjski i słowacki.

Odpowiedzi na pytanie, kiedy można się spodziewać otwarcia Bramy w Gorce, inwestorska spółka na swoim profilu wciąż nie podaje, poza zamieszczoną w maju enigmatyczną informacją „wkrótce”. Uzyskał ją natomiast portal „Murator”, który anonsuje, że centrum przyrodnicze wraz z ścieżką w koronach drzew zostanie uruchomione pod koniec wakacji, początkiem jesieni tego roku.

Według tej  informacji, trwają teraz prace związane z montażem i wykończeniem galerii widokowej w koronach drzew, elewacji wież dużej (35 m) i małej (15 m) oraz wykończeniem wnętrz i wyposażeniem kawiarni w wieżach, także  zagospodarowaniem tunelu podziemnego o długości 40 m.

„Murator” wieści również początek zagospodarowania terenu, przygotowania przyrodniczego placu zabaw oraz parku zwierząt gorczańskich.

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 02.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również