Kamery live
prognoza pogody

Booktrailer Film Festival 2018 – po raz pierwszy ogólnopolski!

22 lutego 2018 21:08

Nabierają rumieńców prace nad realizacją projektu Booktrailer Film Festival, przygotowywanego w II LO w Nowym Targu w ramach programu Erasmus +, we współpracy ze szkołami z Włoch (Liceo Scientifico Annibale Calini w Brescii – koordynator), Francji (Lycée Albert Camus we Fréjus ) i Bułgarii (szkoła 105 Sou Atanas Dalchev w Sofii). Tegoroczna edycja festiwalu po raz pierwszy ma zasięg ogólnopolski. 

Booktrailer Film Festival 2018 - po raz pierwszy ogólnopolski!

Booktrailer Film Festival – to zainicjowany we Włoszech 11 lat temu, międzynarodowy konkurs filmów promujących książki i czytelnictwo. Narodził się w roku 2007 w Liceo Scientifico Annibale Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę.

Tegoroczna odsłona Booktrailer Film Festival ma w Polsce nieco szerszy zasięg i realizowana jest z większym rozmachem, niż miało to miejsce do tej pory. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu “ERASMUS+  KA201 Booktrailer Film Festival: Developing Adolescents’ Reading Literacy Through Digital-supported, Collaborative and Informal Education”.

– W tym roku do konkursu w naszej szkole przystąpiło aż 12 zespołów. Wyjątkowość tegorocznej edycji polega jednak i na tym, że tym razem zaprosiliśmy do udziału w festiwalu uczniów z całej Polski. Tym samym nasz szkolny konkurs przekształcił się w konkurs o zasięgu ogólnokrajowym – mówi koordynator projektu w II LO, dr Anna Miśkowiec – Mamy nadzieję, że festiwal spotka się z pozytywnym odbiorem i na stałe wpisze się w panoramę inicjatyw kulturalnych naszego miasta i regionu – wyraża nadzieję koordynatorka projektu. 

Wyjątkowość tegorocznej edycji polega też na tym, że festiwal ma charakter dwustopniowy. II LO zaprasza do udziału w eliminacjach krajowych uczniów z całej Polski, a pięć filmów, które uzyskają najwyższy wynik w ocenie jury, zostanie skierowanych do międzynarodowego finału konkursu we Włoszech. 

W ubiegłorocznej edycji festiwalu zwyciężył film zrealizowany przez uczniów II LO w Nowym Targu – Ciemno, prawie noc, będący autorskim, nastrojowym zwiastunem książki Joanny Bator. Jury wyłoniło zwycięski film nowotarskich uczniów spośród blisko 160 innych. Dzięki nagrodzie pieniężnej, uczniowie – aktualnie klasy III – mogli wybrać się na wspólną wycieczkę. Uczniowie zdecydowali się na wyjazd na wschód Polski i poznanie uroku Lublina. 

Booktrailer Film Festival i międzynarodowy sukces uczniów II LO (video)

Patronat honorowy nad I ogólnopolską edycją Booktrailer Film Festival objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Nadesłane filmy zostaną ocenione przez grono ekspertów, pośród których znaleźli się specjaliści w dziedzinie literatury i filmu, nowych mediów, innowatorzy edukacji, krytycy filmowi, przedstawiciele środowiska akademickiego związani z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

Światowy Dzień Książki – z uczestnikami Booktrailer Film Festival

Instytucją wspierającą jest w tym roku Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, gdzie już 6 kwietnia 2018 odbędzie się finał eliminacji ogólnopolskich wraz z serią pokazów na dużym ekranie. 

Aktualnie trwają prace nad realizacją filmów. 

Szerszą informację na temat festiwalu odnaleźć można na stronie organizatora www.zskj.nowotarski.pl Źródłem informacji i inspiracji będzie również powstająca właśnie międzynarodowa platforma internetowa www.booktrailerfilmfestival.eu

źródło i fot. II LO Nowy Targ/Facebook 

os 22.02.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również