Kamery live
prognoza pogody

Bogusława Korwin na Sesji Rady Miasta

Jedną z osób, które zabrały głos w ramach wystąpień mieszkańców podczas wczorajszej Sesji Rady Miasta była radna minionej kadencji Bogusława Korwin. Trwające ponad 10 minut wystąpienie zawierało ostre słowa krytyki pod adresem radnych. Główna część przemówienia dotyczyła kwestii smogu, pozostała – spraw społecznych, w tym walki z narkomanią. “Komisja Mieszkaniowa, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego to zaledwie 3 osoby. Reszta jest od badani budżetu, ekonomiści, z czego można wnioskować, że radnym nie zależy na rozwiązywaniu problemów mieszkańców w tych obszarach. A jest tu słowo: zdrowie” – mówiła zbulwersowana mieszkanka.

Bogusława Korwin na Sesji Rady Miasta

Bogusława Korwin rozpoczęła swoje długie wystąpienie od tematu związanego ze smogiem.

-Jest mi wstyd za radnych, zwłaszcza radnych tzw. “watahy Watychy”, jak się sami nazywają, którzy niedawno składali przysięgę, gdzie padają słowa “mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”, niejednokrotnie kończyli słowami “tak mi dopomóż Bóg”. Nie mogę przejść obojętnie nad tym, że państwo nie wyraziliście zgody i nie znaleźliście środków na zwiększoną walkę ze smogiem, zarówno w tegorocznym budżecie, jak i w wieloletniej prognozie finansowej na lata następne. Widząc ogrom problemu, dziwię się tym radnym.

Mieszkanka mówiła o oddziaływaniu smogu na zdrowie, w szczególności zwracając uwagę na statystyki odnośnie zachorowalności na raka piersi wśród kobiet z powiatu nowotarskiego, który pod tym względem wypada najgorzej ze wszystkich regionów w Małopolsce.

-Nie wyobrażam sobie tych radnych, którzy głosowali przeciwko, żeby brali udział w różnego rodzaju akcjach dla ratowania zdrowia i życia osób walczących z chorobą nowotworową – mówiła Bogusława KorwinByłaby to czysta hipokryzja z ich strony. Z jednej strony udają, że chcą pomóc komuś choremu na raka, z drugiej strony nic nie robią w tym temacie, żeby zwiększyć środki na walkę ze smogiem. Jeżeli tego typu choroba wystąpi w ich rodzinie, u znajomych czy przyjaciół, czy jako radni będą mogli przyznać się sami przed sobą, że być może pośrednio się do tego przyczynili, poprzez bierność w działaniach na rzecz polepszenia sytuacji? – zadawała retoryczne pytania. 

Nie omieszkała nawiązać do głośnej wypowiedzi radnej Danuty Sokół sprzed paru tygodni:

-Tutaj nasuwa mi się takie hasło na kolejne wybory samorządowe dla pana burmistrza Watychy. “Tu i teraz  – smog był, jest i będzie”, a nawet widzę twarz tej kampanii – mówiła, patrząc wprost na radną –  Nie ma pieniędzy na walkę ze smogiem, jest natomiast 87,5 tys. zł na modernizację istniejącego już monitoringu Urzędu Miasta. Wiadomo, że wraca na ekrany telewizyjne program Big Brother, ale przepraszam, Big Brother, ale nie kosztem mieszkańców. Ktoś mówił, że brak jest monitoringu na ulicach, może tam warto byłoby te pieniądze skierować.

Na zakończenie wątku, Bogusława Korwin zobowiązała się złożyć na ręce przewodniczącego ofertę na monitorowanie stanu czystości powietrza, jaką otrzymała od zakładu/instytutu z Bydgoszczy, zajmującego się produkcją dronów.

-Być może będą państwo zainteresowani, bo u nas akcja “dron” trwała chyba tylko jeden raz.

Następnie była radna przeszła do wątku walki z narkomanią, którą miasto, jej zdaniem prowadzi na niezadowalającym poziomie.

-Nowy Targ zatrzymał się w  XIX wieku, gdzie było pędzenie bimbru, czy samogonu. W  Nowym Targu, to jest ewenement, na walkę z narkomanią przeznacza się niecałe pół procenta budżetu przeznaczonego na te wydatki. To jest rocznie od 4100 do 4,5 tys. zł. Budżet jest na to milionowy. W miastach o podobnej liczbie mieszkańców jest to Augustów 100 tys. zł. Cieszyn 32 tys. Olkusz 82 700 zł – rzucała przykłady wytykając, że w programie przeciwdziałania narkomanii co roku powtarzają się te same działania i programy na zasadzie “kopiuj wklej”, a tendencja jeśli chodzi o incydenty związane z narkotykami, jest – powiedziała, powołując się na policyjne statystyki stale rosnąca. 

-Gdzie działania władz adekwatne do badań społecznych jak i policyjnych statystyk? Dla kogo są więc władze miasta? – pytała mówiąc o dzieciach i młodzieży, którzy “są ofiarami dilerów narkotykowych, swobodnie działających w naszym mieście”.

Bogusława Korwin w przemówieniu poruszyła też problem osób bezdomnych,  jak i bezdomnych zwierząt (“To jest problem odwieczny burmistrza Watychy”), pozimowego brudu na ulicach (m.in. Suskiego), czy nieodśnieżanych chodników. 

-Komisja Mieszkaniowa, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego to zaledwie 3 osoby. Reszta jest od badani budżetu, ekonomiści, z czego można wnioskować, że radnym nie zależy na rozwiązywaniu problemów mieszkańców w tych obszarach. A jest tu słowo: zdrowie. Jest tu też porządek publiczny…

Na koniec podsunęła obecnym radnym kilka programów, służących walce ze smogiem i staraniu się o dofinansowanie do doświetlenia ulic. 

/os

Powołano 2/3 komisji – nie bez kłopotów

os 05.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
kłusownik 13:59 05.03.2019

Ciekawy artykuł ale Szanowny portal chyba tez z watachy?

Czytelnik 06:41 05.03.2019

Dlaczego takie artykuły powstaja. Czy to potrzeba hejtu u dziennikarza?. Ta pani w swoich wypowiedziach myliła sie lub była bardzo nieprecyzyjna . Czy wystarczy że wszystko podda sie krytyce i jest super artykuł? Skupmy sie na budowaniu przez zgode . A dziennikarce zycze pogłebiania sztuki dziennikarskiej.

Zobacz również