Kamery live
prognoza pogody

Benefis Józefa Staszla – wielkie, góralskie święto w MOK (galeria)

29 stycznia 2017 14:12

W piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyło się prawdziwe święto - miasta, regionu, góralszczyzny. Swój benefis obchodził Józef Staszel - zasłużony dla Podhala człowiek-legenda. 

Benefis Józefa Staszla - wielkie, góralskie święto w MOK (galeria)

W uroczystości poświęconej podhalańskiemu Anaksymenesowi uczestniczyło wiele pełnych wdzięczności osób – czas trwania benefisu (3,5 h) oraz ilość chętnych (wśród nich wielu VIP-ów), którzy koniecznie pragnęli publicznie podziękować jubilatowi, dzieląc się nierzadko osobistymi wspomnieniami, najlepiej świadczyły o tym jak ważną postacią jest Józef Staszel i jak ogromna jest rozpiętość jego społecznej działalności. 

Wdzięczność przybierała różną formę – materialnych darów, pięknych kwiatów, wzruszających przemówień. Były wiersze, pokaz slajdów, było nawet “kazanie”, jednak uroczystość upłynęła przede wszystkim pod znakiem góralskiej muzyki i tańca. Nie mogło zabraknąć “Małych Śwarnych”, wokół jubilata zagrali i zatańczyli też wyrośnięci “Śwarni” i “Hyrni”, z ciekawym, tematycznym programem wystąpił zespół “Maniowianie”. Na scenie miało też miejsce wspólne, rodzinne granie na instrumentach wykonanych przez pana Józefa. 

Ogromny podziw wzbudził występ wnuka jubilata – Jakuba Staszla, który specjalnie dla dziadka brawurowo wykonał na skrzypcach “Czardasza” Vittorio Montiego, przy fortepianowym akompaniamencie Macieja Willczyńskiego.

Pomiędzy kolejnymi wystąpieniami, benefisant dzielił się z zebranymi barwnymi i zabawnymi opowieściami z przeszłości, począwszy od dzieciństwa spędzonego w Maruszynie, przez historię poznania żony, również zasłużonej działaczki na rzecz regionu śp. Marii Staszel aż po czasy dzisiejsze.

Po odczytaniu laudacji na cześć jubilata, przedstawiciele władz uhonorowali Józefa Staszla aż trzema medalami: Polonia Minor, który przywiózł radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Barnaś; Medalem Pamiątkowym Podhala wręczonym przez wicestarostę powiatu nowotarskiego Władysława Tylkę i przewodniczącego Rady Powiatu – dr Jana Krzaka oraz medalem z wizerunkiem św. Katarzyny, który wręczyli przedstawiciele władz miasta: burmistrz Grzegorz Watycha z wiceburmistrzem Waldemarem Wojtaszkiem.

Wieczór poprowadzili dyrektor MOK Bolesław Bara oraz nasza redakcyjna koleżanka, Anna Szopińska.

/os

 

 

 

 

NT24TV 29.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również