Kamery live
prognoza pogody

ART TЯAiler – kolejny ciekawy projekt realizowany przez uczniów II LO

11 czerwca 2021 15:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

ART TЯAiler to projekt realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu we współpracy ze szkołami z Włoch, Austrii, Bułgarii i Francji w ramach programu Erasmus +. Inicjatywa jest wynikiem pozytywnych doświadczeń w realizacji poprzedniego projektu  „Booktrailer Film Festival”. Jej założeniem jest wykorzystanie zdobytych doświadczeń i poszerzenie tematyki o nowe obszary – sztuki i kultury. 

Zasadniczym celem projektu jest wsparcie rozwoju umiejętności i kompetencji, wzmocnienie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami partnerskimi. Projekt zmierza do rozszerzenia wśród uczniów świadomości wagi dorobku kulturalnego UE, zwiększenia dostępności do dóbr kultury (poprzez wdrożenie do przygotowanie art trailerów – filmów służących promocji dorobku kulturalnego), rozwoju umiejętności miękkich i kompetencji w zakresie działań artystycznych, technologii oraz komunikacji, wymiany dobrych praktyk i zacieśnienia współpracy pomiędzy współpracującymi szkołami. W trakcie realizacji projektu uczniowie nabywają i rozwijają między innymi takie kompetencje jak: przygotowanie scenariusza, opracowanie produktu audiowizualnego, zarządzanie projektem, edycja materiału audiowizualnego.

Projekt zakładał udział w sześciu wyjazdach zagranicznych o charakterze szkoleniowym; warsztaty, spotkania upowszechniające efekty wyjazdu wśród rówieśników i na płaszczyźnie lokalnej, warsztaty z udziałem ekspertów, spotkania z artystami, prezentacje, wizyty w instytucjach kultury. Z powodu pandemii, nie wszystko udało się zrealizować zgodnie z planem.

Realizacja projektu rozłożona jest na trzy lata – od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2021 roku. W roku szkolnym 2018/2019 udało się m.in. przeprowadzić warsztaty w Galerii Jatki, poświęcone interpretacji dzieł ikonicznych; nawiązać współpracę z instytucjami kultury na terenie Małopolski (Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, Orawski Park Etnograficzny, Galeria Sztuki BWA „Jatki” – oddział w Nowym Targu); przeprowadzić dwa szkolenia poświęcone pracy nad filmem. To czas, w którym uformowała się szkolna grupa projektowa. Udało się zorganizować w sumie trzy wymiany uczniów i wspólne szkolenia, zorganizowane przez LPo Albert Camus we Fréjus, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu oraz Liceo Scientifico Statale Annibale Calini w Brescii. Uczniowie zgłębiali wiedzę na temat art trailerów, brali udział w warsztatach fotografii, litografii, warsztatach filmowych, czy wycieczce do Cannes. 

Kolejny rok szkolny to kolejne działania, m.in. weekendowe warsztaty animacji przeprowadzone przez Annę Jagodę Mrożek, których uczestnicy poznali zasady animacji wycinankowej, plastelinowej i rysunkowej. W wyniku warsztatów stworzono dwa filmy inspirowane twórczością Witolda Giersza i Lotte Reinige. To także kontynuacja współpracy z instytucjami kultury na terenie Małopolski, warsztaty poświęcone tworzeniu scenariusza filmu i metodzie storytelling, czy uczestnictwo w „Lekcji czytania” zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. W roku 2019/2020 udało się przeprowadzić jeszcze jeden wyjazd szkoleniowy – tym razem zorganizowany przez szkołę 105 SOU Atanas Dalchev w Sofii . Uczestnicy wymiany zwiedzili Nowy Bułgarski Uniwersytet (NBU), gdzie wzięli udział w warsztatach z zakresu kina, animacji, a także w warsztatach ceramiki. Ważnym punktem programu były też zajęcia w Muzeum Historii Bułgarii. Tu odbyły się prace nad przygotowaniem art trailerów inspirowanych ekspozycją. Sporo miejsca poświęcono też zwiedzaniu Sofii – Narodowego Muzeum Historii Bułgarii, Soboru św. Aleksandra Newskiego. 

Z powodu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemią zawieszono planowane na marzec i maj 2020 r. wyjazdy edukacyjne do Austrii i Włoch. W kolejnym roku szkolnym, w związku z sytuacją epidemiczną zdecydowano o przeniesieniu realizacji dalszej części projektu w formie zdalnej. Przestrzenią współpracy zespołu międzynarodowego jest platforma etwinning.

Przykładowe art trailery, zrealizowane przez uczniów II LO w ramach projektu:

Wybrane art trailery z lat 2018 – 2020

Michał Rekucki „Góralka” (Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu)

Stanisław Wyspiański „Helenka z wazonem” (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Władysław Podkowiński „Szał uniesień” (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Władysław Hasior „Wyszywanie charakteru”

Witold Pruszkowski „Rusałki” (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Olga Boznańska „Dziewczynka z chryzantemami” Dziewczynka

Prace uczniów powstałe w ramach warsztatów animacji

https://www.youtube.com/watch?v=3F2AG4DP_Dk&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=t85UDLcvFAE&feature=youtu.be

 

źródło: ZSO nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu

 

os 11.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również