Kamery live
prognoza pogody

Areszt dla sprawcy znęcania nad rodziną

1 czerwca 2020 14:59

Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Nowy Targ, podejrzanego o znęcanie się nad swoją rodziną. 39-latek od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, a kiedy pijany wracał do domu wszczynał awantury, wyzywał i groził pozbawieniem życia swojej żonie i dzieciom. Gehenna rodziny trwała od ponad roku. Dzięki zebranym dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji sędziego, domowy agresor trafił do tymczasowego aresztu.

Areszt dla sprawcy znęcania nad rodziną

25 maja, około godz. 21 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej w jednej z miejscowości na terenie gminy Nowy Targ. Mundurowi natychmiast udali się pod wskazany adres. Na miejscu okazało się, że 39-latek od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, a kiedy pijany wracał do domu wszczynał awantury, wyzywał i groził pozbawieniem życia swojej żonie i dzieciom. Gehenna rodziny trwała od ponad roku. Mężczyzna został zatrzymany. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymany usłyszał zarzut znęcania, a prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci  tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i mężczyzna trafił do aresztu na trzy miesiące.

Tymczasowy areszt jest niejednokrotnie stosowany poza innymi stosowanymi środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania. Niejednokrotnie  sprawcy przemocy są zaskoczeni działaniami organów ścigania, jednak muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za swoje czyny.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli czyn popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

źródło: KPP Nowy Targ

os 01.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również