Kamery live
prognoza pogody

Antysmogowe spotkanie z młodzieżą

15 lutego 2017 21:36
Wyciszenie Włącz dźwięk

Z inicjatywy Nowotarskiego Alarmu Smogowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu odbyło się spotkanie z młodzieżą z pierwszych klas liceum. Celem spotkania było przybliżenie problemu smogu jako zjawiska, które w ostatnim czasie stało się szczególnie zauważalne i uciążliwe dla mieszkańców naszego miasta.

Na początku zaprezentowano krótki film (do obejrzenia pod tekstem), który w przystępny i ciekawy dla młodzieży sposób przedstawia czym jest smog, jak wpływa na nasze zdrowie i życie. Po filmie omówiono specyfikę powstawania smogu w Kotlinie Nowotarskiej i w samym mieście. Ale podstawowym celem spotkania była edukacja czym można palić w piecu a czego kategorycznie spalać nie należy.

Problem palenia śmieci dotyczy wielu właścicieli pieców na opał stały, w których można spalić tak naprawdę wszystko. Mimo, że prawo zabrania palenia śmieciami niestety jest to nagminne. Taki czyn zagrożony jest wysoką grzywną a ponadto jest wysoce szkodliwy społecznie, paląc śmieciami trujemy siebie, swoich najbliższych oraz sąsiadów.

Młodzież dowiedziała się, że spalanie gazet kolorowych, ulotek, wszelkich papierów zadrukowanych, opakowań plastikowych oraz mokrego niesozonowanego drewna, odpadów meblarskich i innych odpadów sztucznych jest sposobem na skuteczne zatruwanie środowiska a tym samym siebie samego. Uczulono ich aby zwracali uwagę i nie byli obojętni na to co dzieje się wokół nich, na to czym palą w piecu ich rodzice, dziadkowie czy znajomi. Ostatecznością będzie poinformowanie odpowiednich służb miejskich, które po zgłoszeniu podejrzenia spalania niedozwolonych odpadów (tel. 18 26 648 88 lub [email protected] ) dokonają kontroli posesji a w uzasadnionych przypadkach pobiorą próbki z paleniska w celu zbadania składu chemicznego i ukarania truciciela.

Spotkanie prowadziła Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego, która na swoim koncie ma szereg podobnych szkoleń, które prowadziła w szkołach, min. w powiecie Tatrzańskim i Suskim. Prelekcja odbyła się w obecności nauczycieli oraz pani Dyrektor dr Beaty Tarnowskiej, która wyraziła zainteresowanie następnymi spotkaniami edukacyjnymi skierowanymi do starszych klas.

tekst/foto. Robert Koprowski – Nowotarski Alarm Smogowy

NT24TV 15.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również