Kamery live
prognoza pogody

Anna Paluch: “Trudno, żebyśmy w XXI wieku podróżowali jak w trzecim świecie”

1 marca 2019 01:48

O 500+ począwszy od pierwszego dziecka, gwarantowanej “trzynastce” dla seniorów, obniżeniu podatku w celu zachęcenia młodych do pozostania w kraju, środkach przeznaczonych dla samorządów na odbudowę lokalnego transportu i rekordowej kwocie 370 mln zł przekazanej przez rząd na rozwój małopolskich dróg mówiła podczas konferencji prasowej posłanka PiS Anna Paluch. Pani poseł zapewniła też wsparcie w staraniach Nowego Targu o dofinansowanie na przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury oraz zaprosiła do Czerwiennego na narciarski I Memoriał im. Legionistów Podhalańskich. 

Anna Paluch:

Dla seniorów – “trzynastka”, dla rodziców – 500+ na każe dziecko, dla młodych – zerowy PIT-37

Głównym tematem zwołanej przez panią poseł konferencji były “nowe propozycje Prawa i Sprawiedliwości”:

-One oczywiście mają wydźwięk ogólnopolski, ale każdy, kto zna specyfikę Podhala wie, że od 3 lat, odkąd jest wypłacane 500+, podhalańskie podmioty turystyczne, restauracje i pensjonaty właśnie z tego korzystają, bo wreszcie Polaków jest stać na przejazdy i wakacje całymi rodzinami.

W ramach wstępu, zaprezentowanych zostało trochę statystyk: wzrost PKB, spadek bezrobocia, sukcesy w walce z nierównościami społecznymi w myśl hasła “Polska równych szans”, wzrost poziomu aktywności zawodowej Polaków:

-Te wszystkie opowieści o tym, że kobiety rzucają pracę, bo dostają 500+ należy włożyć między bajki. Polacy są zainteresowani pracą, chcą pracować. To mit, że jak dostają  pomoc od państwa to leżą do góry brzuchem – zapewnia pani poseł, prezentując liczby.

Była mowa o wsparciu dla przedsiębiorców (obniżenie podatku CIT, wprowadzenie małego ZUS-u dla małych firm), rodziców (500+ od pierwszego dziecka począwszy od lipca br. bez względu na wysokość dochodów) i seniorów (podniesienie najniższej emerytury o 220 zł w stosunku do 2015 roku, wprowadzenie trzynastej emerytury, prężnie działający – również na Podhalu – Program Senior+). Zaprezentowany został też pomysł na zatrzymanie młodych ludzi w kraju. 

-Bolało nas to bardzo w ostatnich latach, że tylu młodych ludzi musiało szukać szczęścia i możliwości normalnego życia poza granicami kraju. Chcemy, aby tu zostali, skoro się tu wychowali i tu zdobyli wykształcenie. Zachęcamy ich obniżką podatku dla ludzi młodych do 26 lat. Osoby składające PIT-37 będą miały ten podatek w wysokości 0 zł. Chcemy ich zachęcić, żeby rozpoczynali karierę w Polsce. Polska potrzebuje młodych ludzi.

“Trudno, żebyśmy w XXI wieku podróżowali jak w trzecim świecie. Czas z tym skończyć”

Pani poseł przekazała optymistyczne wieści w temacie transportu i drogownictwa. Poza rekordowym wsparciem 370 mln złotych dla dróg powiatowych i gminnych w Małopolsce (z czego 298 mln na działania jednoroczne, 70 mln zł na wieloletnie, z gwarancją dofinansowania drogowych inwestycji nawet do 80%),  z których część z całą pewnością trafi również na Podhale, samorządy lokalne w całym kraju mają też dostać od rządu pieniądze na odbudowanie tej podstawowej komunikacji.

-Trudno, żebyśmy w XXI wieku podróżowali jak w trzecim świecie. Ja wiem, że firmy prywatne transportowe starają się jak mogą, ale czasami zdezelowany bus o kiepskim stanie technicznym też się zdarza. Generalnie, pomimo tego, że powiaty mają rolę porządkującą, że rejestrują te kursy, że świadczący usługi transportowe są zobowiązani do odbycia tych wszystkich kursów, sami Państwo wiecie, że różnie z tym bywa. Wiemy w jakich warunkach jeździ młodzież do szkoły, wiem, w jakich warunkach jeżdżą do pracy choćby moje asystentki. Czas z tym skończyć. Samorządy lokalne dostaną pieniądze na odbudowanie tej podstawowej komunikacji. To jest oczywiste, że w takim regionie, jak nasz, szczególnie w sezonie, kiedy jest tak ogromna ilość  turystów do przewiezienia, to wszystko odbywa się koszem komfortu mieszkańców. Musimy doprowadzić do tego, żeby ta podstawowa sieć komunikacyjna została odbudowana, rząd wyasygnował na to pieniądze, które dostanie samorząd lokalny.

Kampania czas start

W wyborach do europarlamentu (26 maja 2019) pani poseł na razie nie zamierza startować, ale zapewnia zaangażowanie w tej kampanii. 

-Nie wybieramy się do europarlamentu ani ja ani senator Hamerski, ale będziemy brali udział w kampanii wyborczej, bo jesteśmy jedną wielką biało-czerwoną drużyną. Nawet jeśli nie będziemy startować, będziemy się angażować. Trzeba brać pod uwagę fakt, że 80% przepisów prawnych, które normują życie polskich obywateli powstaje w Brukseli. To jest bardzo istotna kwestia, która wyznacza też kierunki naszej aktywności. Nasi europarlamentarzyści powinni wpływać na kształt tych dyrektyw, więc dla wszystkich powinien to być powód do tego, żeby uczestniczyć w tych wyborach. 

Przebudowa MOK: “Chcę wesprzeć te starania w taki sposób, żeby ten remont został dokonany”

Anna Paluch zapewniła wsparcie dla przebudowy budynku nowotarskiego MOK-u.

-Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu ma charakter ponadmiejski, ponadlokalny. Sama niejednokrotnie organizowałam w nim różne imprezy. Naprawdę bardzo dobrze współpracuje się z panem dyrektorem, jestem pełna podziwu dla tych rozlicznych inicjatyw, jakie się tu dzieją. Cała społeczność naszego, a pewnie również tatrzańskiego powiatu korzysta z tej placówki i oczywiście, że będę chciała wesprzeć starania o wsparcie z odpowiednim zastrzykiem finansowym. Mam nadzieję, że uda się z rezerwy ministerstwa, choć jest mnóstwo samorządów, które też chciałyby te pieniądze. Powiem tak: jeśli nie stąd, to województwo małopolskie też nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, źródeł finansowania jest wiele i chcę wesprzeć te starania w taki sposób, żeby ten remont został dokonany. 

I Memoriał im. Legionistów Podhalańskich w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Narciarski Memoriał – w tym roku poświęcony Legionistom Podhalańskim 

Na koniec, Anna Paluch zaprosiła do udziału I Memoriale im. Legionistów Podhalańskich, który odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 na Stację Narciarską CzerwienneSki. Jest to narciarska impreza rekreacyjno-sportowa, zjazd – slalom po trasie dostosowanej do wieku uczestnika, rozgrywany w siedmiu kategoriach wiekowych. 

-W tym roku nie organizowałam Memoriału im. Marii Kaczyńskiej, ponieważ miejsce rozgrywania zawodów w ogóle się w tym roku nie otworzyło. Chcemy je jakoś wesprzeć, żeby do przyszłego roku się Polczakówka odbudowała, bo trudno jest mówić o memoriale przypominającym Marię Kaczyńską i jej narciarskie wycieczki w innym miejscu, niż Rabka. W tym roku zawody będą odbywały się w Czerwiennem jako Memoriał im. Legionistów Podhalańskich. Chcemy upamiętnić kilkusetosobową grupę młodych mieszkańców Podhala, którzy zasilili Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcę przypomnieć te nazwiska, w tej chwili mamy 130 nazwisk z różnych miejscowości Podhala. Zaczęliśmy to trochę dlatego, że przyblokowała się możliwość rozegrania tamtego memoriału, ale ja mam chęć , by kontynuować  te memoriały.

Choć Prezydent Andrzej Duda nie zaszczyci obecnością memoriału, kategorię VIP mają zasilić inni politycy PiS szczebla lokalnego i ogólnopolskiego. 

/os

os 01.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Danuta 06:00 01.03.2019

Ciekawa i rzeczowa wypowiedź pani poseł poza niektórymi fragmentami. NIE ZGADZAM się m.in. z takim określeniem, że młodzi szukają szczęścia za granicą.! Kiedy napotkamy takie stwierdzenie, często nie chce się mi czytać dalej artykułu. ZA GRANICĄ MŁODZI SZUKAJĄ RATUNKU ŻYCIA. A któż chce opuszczać rodzinę, dzieci, dom, znajomych, sąsiadów i rozpoczynać pracę w odosobnieniu jak w więzieniu, często z kaleczonym językiem kraju do którego się udało mu dostać za poszukiwaniem pieniędzy do przeżycia siebie i rodziny. Jakie to szczęście mieszkać w wieloosobowym pokoiku z innymi pracownikami którzy mąją różne przyzwyczajenia u hobby po pracy. I żeby być w porządku, nie narazić się współlokatorom trzeba siedzieć cicho, znosić wszystko, a nawet podporządkować się, bo inaczej możesz usłyszeć "wypier...dalaj" szukaj se innego lokum. A gdzie i za co? Ktoś myśli że na osobę szukającą i wyjeżdżającą do pracy za granicę czeka mieszkanko? samodzielne? Do tego na każdym kroku bariera językowa. A po pracy zamiast bycia z rodziną, musi się towarzyszyć niezainteresowanym ludziom, lub przebywać samemu, itp. CO DO INNEJ KWESTII poruszonej tu, to podoba się mi wypowiedź i obrona kobiet wychowujących dzieci i którym przysługuje 500plus. Tak, nagle jak ma się to świadczenie, to jakieś czary się robią, że nic się już nie robi koło dziecka, rodziny i w domu. I kobieta leży itd jak tam w artykule. Jeśli ktoś będzie czytał te moje refleksje (ha ha) to trzeba krzyczeć i wykrzyczeć że JESLI DWOJE LUDZI ZAŁOŻY RODZINĘ, to właśnie kobieta pracująca w domu, stwarza warunki do życia, do pracy, do nauki CAŁEJ RODZINIE.

Zobacz również