Kamery live
prognoza pogody

Amazonki na Dzień Matki – w różowym kolorze nadziei. Niech każdy przekona choć jedną kobietę!

26 maja 2023 22:04

NOWY TARG. Dzień Matki Podhalańskie Amazonki uczyniły świętem profilaktyki. Nim wybiło południe, plac przed Miejskim Centrum Kultury wypełnił się młodzieżą z nowotarskich szkół ponadpodstawowych. Był to początek trzygodzinnej batalii przeciwko rakowi piersi – największemu wrogowi życia i zdrowia kobiet.

Amazonki na Dzień Matki – w różowym kolorze nadziei. Niech każdy przekona choć jedną kobietę!

To, co Podhalańskie Amazonki zorganizowały w Nowym Targu, pozostawało w łączności z 98 polskimi miastami, gdzie również odbyły się podobne akcje. Dynamiczny i artystyczny początek wydarzeniom przed MCK-iem dała swoim tanecznym i wokalnym popisem grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych, przygotowana przez panie Agnieszkę Chowaniec i Kingę Kasprzak. Królujące na transparentach hasło „Zaproś Mamę na Badanie” było hasłem ogólnopolskim. Nowotarska akcja – jak i inne – stała się równocześnie zachętą do badań i festiwalem radości z ocalonego życia.

Solidarność samorządów z nieocenioną edukacyjną, doradczą, pomocową i rehabilitacyjną działalnością Amazonek potwierdzili swoją obecnością radny Sejmiku Województwa Stanisław Barnaś, starosta Krzysztof Faber, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. A panie położne Małgorzata Wróblewska i Bogumiła Kozieł od lat, na co dzień współpracują z Amazonkami, podobnie jak Państwo Borzęccy – sponsorzy profilaktycznych badań. Współpracuje też dyrektor Podhalańskiego Szpitala, który postarał się o nowy cyfrowy mammograf. Amazonki promowały badania na tym znakomitym już sprzęcie, swoje przesłanie kierując przede wszystkim do młodzieży.

– Poprosiłam ich o to, aby każdy choć jedną osobę – mamę, ciocię czy inną krewną – przekonał, żeby poszła na badania – mówi prezesująca Podhalańskim Amazonkom Krystyna Iskrzycka.Bo jakże ważna jest profilaktyka: darmowa, a przedłuża nam życie. Nasz Szpital jest otwarty dla Amazonek, jest nowoczesny sprzęt diagnostyczny, z którego możemy korzystać. Są badania przesiewowe powyżej 50 lat. Wszystko powoli zmienia się na lepsze, nasza szefowa z Poznania zabiera głos na sympozjach, zyskujemy coraz więcej przywilejów. I musimy dalej walczyć.   

Miały też Amazonki gości specjalnych – założycielki i panie z Zarządu Fundacji im. Adama Worwy oraz jednego z najukochańszych jej podopiecznych – Karola Bryniarskiego w asyście jego wspaniałej mamy Eweliny. Drobniutki chłopiec na wózku to symbol pogody ducha w codziennych zmaganiach z niepełnosprawnością.

Na scenie w sali widowiskowej królowały podziękowania i prezenty, włącznie z upominkami od wspomagającego Podhalańskie Amazonki kombinatu piękna – „American Dreams”. Najwięcej miłych darów poszło w ręce Karola i dla jego mamy.

Tam też odbyły się dwie projekcje: profilaktyczno-edukacyjnej produkcji Podhalańskich Amazonek w batalistycznej konwencji i zafundowanego młodzieży przez miasto kultowego filmu „Johnny” – wzruszającej historii superksiędza Jana Kaczkowskiego.     

Jedenasty już event zasłużonego Stowarzyszenia odbył się pod patronatem Burmistrza Nowego Targu.

(asz)

 

Anna Szopińska 26.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również