Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

Akowcy kontra „Ogień”: Apelujemy do władz o natychmiastową reakcję

23 września 2024 21:25

NOWY TARG. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta miały miejsce dwa wystąpienia związane z upamiętnianiem postaci Józefa Kurasia „Ognia” i sposobem obchodzenia historycznych rocznic.

Akowcy kontra „Ogień”: Apelujemy do władz o natychmiastową reakcję

Radny Tadeusz Morawa na forum Rady zażądał: usunięcia z tablicy pamięci napisu „Zgrupowanie „Błyskawica” mjr Józefa Kurasia „Ognia” oraz „Ludowa Straż Bezpieczeństwa”.

 Chodzi o tablicę na granitowym głazie, odsłoniętą 1 sierpnia przy Krzyżu Katyńskim, na terenie parafii Św. Katarzyny.

 

Odczytał notę protestacyjną podpisaną przez ponad 80 osób:

My, mieszkańcy Nowego Targu, stanowczo protestujemy, jesteśmy zbulwersowani, że w miejscu świętym, przy Krzyżu Katyńskim „Katyń 1940 – w hołdzie Wiernym Bogu i Ojczyźnie”, pomniku „W Hołdzie Polakom z Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich”, „Ofiarom Ludobójstwa”, „W Hołdzie Wiecznej Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki”, Tablicy Pamięci „Oficerom i Żołnierzom Poległym na Frontach II Wojny Światowej” – na nowej Tablicy Pamięci upamiętniono postać niezmiennie kontrowersyjną, i to w sposób przebiegły, w rocznicę Powstania Warszawskiego, zrywu Armii Krajowej.

Teraz ugrupowania żydowskie i słowackie będą pomawiały Polaków i AK o stosowanie Holocaustu. Dokonana w maju 1946 r. w Krościenku zbrodnia na grupie Żydów, którzy przeżyli niemieckie obozy koncentracyjne i nie akceptowali ustroju PRL, chcieli wyjechać do Palestyny, a zostali ograbieni i zamordowani przez Zgrupowanie „Błyskawica” mjr Józefa Kurasia „Ognia”. Oddziały „Ognia” dopuszczały się morderstw często na niewinnych mieszkańcach Podhala. „Ogień firmował wykonywanie tak zwanych „wyroków śmierci” pieczątka z napisem: Armia Krajowa – Komisja Szybko Wykonawcza, a ludzie nie orientują się, że dokonywała tych zbrodni banda nie mająca nic wspólnego z AK, a podawanie „Ognia” za majora to megalomańska mistyfikacja, gdyż był plutonowym, a zrobiono go porucznikiem, gdy był w UB, zatem powinien zostać w wolnej Polsce zdegradowany. Apelujemy do władz o natychmiastową reakcję w celu usunięcia tego nazwiska i napisów z tablicy. Pytamy, kto jest fundatorem i kto wyraził zgodę na profanację tego miejsca. To nie jest postać i wzór do naśladowania dla Polaków, w tym wojska i młodzieży. jaki Bóg i która Ojczyzna upamiętnia zbrodniarza Józefa Kurasia?

Propagowanie fałszu jest wysoce szkodliwe społecznie, jako zaśmiecanie historii wojennej i lat zaraz po jej zakończeniu. Jest także demoralizujące, szczególnie dla mieszkańców Podhala, zalewanych od lat kłamliwymi publikacjami bajko-dziennikarzy i bajko-historyków. Na dowód przedstawiamy pismo inspektora Inspektoratu „Niwa” i dowódcy 1 PSP AK, mjra Adama Stabrawy ps. Borowy – najważniejszej osoby konspiracji na Podhalu do Powiatowego Delegata Rządu, Stanisława Guzka ps. Węglarz z 21.10 1944 i 17.01.1945 r. w sprawie działalności Józefa Kurasia ps. Ogień. Na poparcie swoich argumentów dysponujemy bogatym materiałem dokumentalnym.

 

Maciej Downar Zapolski z Nowego Targu, syn ostatniego dowódcy 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego w konspiracji – rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza ps. Nieczaj, zabrał natomiast głos w sprawie miejsc upamiętniania historycznych dat:

– Frustruje mnie obchodzenie w Nowym Targu uroczystości przy różnych obeliskach, pomnikach, tablicach pamięci. Program obchodów jest tak rozhuśtany, że nie wiadomo, gdzie iść, bo jedni robią przy jednej tablicy, a druga podobna stoi gdzie indziej. To samo z pomnikami i szkołami, które noszą imiona bohaterów. Mam tu artykuł red. Piotra Dobosza z 2017 r. „Katyń i Smoleńsk z „Ogniem” w tle. Nie chodzi o tytuł – chodzi o to, że to się odbywa publicznie. Warto byłoby to jakoś zaktualizować, zweryfikować, żeby podobne sytuacje przez tyle lat się nie powtarzały. Tymczasem one jakby narastają. Mamy teraz w Ostrowsku obelisk i kamień poświęcony tej grupie i temu pseudo bohaterowi. Chciałoby się zapytać: czemu tak jest, kto to nadzoruje, kto to robi i czemu to ma służyć. Jak my, dorośli, seniorzy, mamy patrzeć w oczy młodzieży, której powinniśmy dawać jakiś wzór. Tak nie może być, proszę państwa. Trzeba zapytać: kto to sprawdza, kto to nadzoruje, czemu się robi „lunapark” pod Krzyżem Katyńskim i nie wiadomo jakie uroczystości się tam podpina.

Tu Maciej Downar Zapolski przypomniał o obelisku postawionym w 100-lecie odzyskania Niepodległości przy Hali Lodowej, jako miejscu godnym, by przynajmniej część patriotycznych obchodów tam się odbywała, zwłaszcza 15 sierpnia (dzień Wojska Polskiego) i 1 września. Upomniał się też, by historyczne rocznice były upamiętniane hucznie, na rynku (tego roku na płycie w Dniu Wojska Polskiego trwały już przygotowania do Jarmarku Podhalańskiego).  

(asz)

Anna Szopińska 23.09.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również