Kamery live
prognoza pogody

Weekendowa akcja szczepień w Krościenku

21 czerwca 2021 09:19

Malownicza okolica, przepiękna pogoda, a w tle on: Dunajec! W ten weekend akcja szczepień zorganizowana została u podnóża Pienin, w Krościenku. Plenerowy punkt szczepień – uruchomiony przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, we współpracy z wójtem Krościenka nad Dunajcem Janem Dydą oraz dyrektorem Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu Markiem Wierzbą – cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaszczepiło się łącznie 279 osób, w tym duża grupa przedstawicieli mniejszości romskiej z gminy Krościenko.

Weekendowa akcja szczepień w Krościenku

Punkt szczepień odwiedził w niedzielę wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszyła mu poseł Anna Paluch.

– Kolejny weekend pokazuje zapotrzebowanie na takie plenerowe punkty szczepień, jakie wspólnie z samorządami tworzymy w ramach akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Zależy mi na tym, by takie działania były prowadzone jak Małopolska długa i szeroka. Tym bardziej, że nasze województwo może przy okazji promować swoje walory turystyczne. Mamy wiele zakątków, gdzie można odpocząć. Niejako odkrywamy teraz Małopolskę na nowo. A przy okazji szeroko udostępniamy możliwość zaszczepienia się. Sukces weekendowych szczepień „pod chmurką” jest spory. To doskonała formuła. Staramy się przekonywać samorządowców, aby uruchamiali takie mobilne punkty szczepień, towarzyszące często piknikom rodzinnym czy turniejom sportowym – podkreśla wojewoda.

– Pod względem liczby wykonanych szczepień jesteśmy czwartym województwem w Polsce. Osób w pełni zaszczepionych w Małopolsce jest już ogółem znacznie ponad 822 tys., zaś łącznie zostało podanych 2 184 969 preparatów przeciwko COVID-19. Powiat nowotarski jest wśród czterech powiatów z największą liczbą wykonanych szczepień – po Krakowie oraz powiatach krakowskim i nowosądeckim, ale jednocześnie to właśnie w powiecie nowotarskim są gminy z najniższym procentowym wskaźnikiem zaszczepionych w pełni mieszkańców. To dla nas wszystkich szczególne wyzwanie, aby liczba szczepień w tych gminach była większa – dodaje wojewoda.

Z plenerowego punktu szczepień nad Dunajcem skorzystała też duża grupa przedstawicieli mniejszości romskiej z gminy Krościenko.

– Co bardzo cieszy – w plenerowym punkcie szczepień w Krościenku zaszczepiło się też ponad 20 Romów mieszkających w okolicy. Dziękuję samorządowi za logistyczną pomoc, dzięki której udało się zaszczepić tak dużą grupę. I dziękuję też za dobry przykład, jaki dali Romowie z Krościenka – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 – W sobotę zaszczepiliśmy 140 osób, natomiast w niedzielę podaliśmy 139 preparatów Johnson&Johnson. Praktycznie przez cały czas mieliśmy ciągłość pracy. Głównie zgłaszali się mieszkańcy Krościenka i okolic, ale też turyści – podsumowuje Marta Świetlik, koordynator ds. szczepień z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 21.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również