Kamery live
prognoza pogody

Akcja “Solidarni z Ukrainą”- złożona i wielofazowa

17 marca 2022 08:40
Wyciszenie Włącz dźwięk

Jednym z najważniejszych punktów poniedziałkowej Sesji Rady Miasta było podsumowanie działań podejmowanych przez miasto w ramach akcji “Solidarni z Ukrainą”.

Działania pomocowe dla Ukrainy prowadzone są w Urzędzie Miasta Nowy Targ właściwie od samego początku. Już od 1 marca działa tu punkt informacyjny, specjalna infolinia, punkt porad prawnych i magazyn pomocy humanitarnej, czynny 7 dni w tygodniu. W jego zaopatrzenie włączyli się mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, szkoły, a nawet partnerskie miasto Radevormwald. Magazyn od pierwszego dnia cieszył się dużym zainteresowaniem obywateli Ukrainy.

-Był to prawdopodobnie jedyny punkt na terenie powiatu nowotarskiego, w którym uchodźcy mogli od ręki otrzymać  materialną pomoc pierwszej potrzeby. Z magazynu skorzystali nie tylko uchodźcy przebywający na terenie miasta, ale także ci przebywający na terenie ościennych gmin, a nawet powiatu tatrzańskiego. Były to osoby z Kościeliska, Witowa i Zębu – informował podczas Sesji Sesji Łukasz Knurowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM Nowy Targ. 

Wszystkie działania wymagają dużego zaangażowania ze strony specjalnego zespołu złożonego z 15 pracowników urzędu i podległych jednostek. Zespół pracuje na zasadzie wolontariatu, pełniąc dyżury w magazynie, punkcie informacyjnym, czy infolinii, która obsługuje nawet 100 telefonów dziennie. W niesieniu efektywnej pomocy bardzo użyteczne okazują się także media społecznościowe. 

Na Alejach Tysiąclecia 42 uruchomiono właśnie punkt z odzieżą dla obywateli Ukrainy. Udało się także zorganizować także transport produktów na Ukrainę – latarki, koce, śpiwory, baterie, żywność długoterminowa z Nowego Targu dotarły do samego Kijowa. 

-Od jakiegoś tygodnia-półtora, mamy do czynienia ze zwiększoną skalą uchodźców, którzy przyjeżdżają tam naprawdę całkowicie w ciemno – mówi Arkadiusz Szymczyk, kierownik miejskiego zespołu ds. uchodźców, UM Nowy Targ. To osoby przywożone bezpośrednio z granicy, w nagłych przypadkach – również przez osoby działające w powołanym przez burmistrza zespole (wolontariacko), ale też te trafiające z dworca w Krakowie. 

Urząd zarejestrował do tej pory 172 osoby, jednak faktyczna liczba obywateli Ukrainy przebywających w naszym mieście jest na pewno większa. Do nowotarskich szkół trafiło, póki co, 53 uczniów z rodzin ukraińskich uchodźców, jednak ta sytuacja jest dynamiczna. Na terenie samego miasta wojewoda wyznaczył 52 miejsca noclegowe, z czego 49 jest już wykorzystanych. Około 10 osób ulokowanych jest w administrowanym przez MCSiR hotelu “Gorce”. Baza ulegnie wkrótce rozszerzeniu o miejsca przygotowane w zaopatrzonej już w niezbędne produkty (bojler, kuchenka, pościel, ręczniki) remizie OSP Nowy Targ (20 miejsc) oraz w Szkole Podstawowej nr 3 na Kowańcu (15 miejsc noclegowych). 

Teraz, obok pomocy doraźnej, konieczny jest już inny rodzaj wsparcia dla osób, które znalazły schronienie na terenie Nowego Targu – chodzi o zagospodarowanie czasu wolnego. W Miejskim Centrum Kultury już rozpoczął się kurs języka polskiego dla Ukraińców, w planie są zajęcia taneczne z zespołem Mali Śwarni i warsztaty plastyczne. Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji za symboliczną złotówkę umożliwi skorzystanie z miejskiej pływalni i ślizgawki. MZK ma rozdać bilety na komunikację miejską dla obywateli Ukrainy, a w Spółdzielczym Domu Kultury ruszyła świetlica/zajęcia integracyjne dla gości z Ukrainy. 

-Wiem, że są już inicjatywy, mam nadzieję, że będzie tego coraz więcej, tak, żeby rzeczywiście obywatele Ukrainy przebywający na naszym terenie poczuli się jak u siebie i mogli spędzić ten trudny dla nich czas w sposób pozwalający im na chwilę chociaż zapomnieć o pewnych rzeczach – mówi Arkadiusz Szymczyk.

Uchodźcy z Ukrainy proszeni są o zgłaszanie się do Urzędu Miasta Nowy Targ

Wspaniały efekt zbiórki podczas koncertu “Nowotarżanie dla Ukrainy”

 

os 17.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również