Akcja ratunkowa na Rysach. TOPR opublikował niezwykłe nagranie
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opublikowali niezwykłe wideo, które dokumentuje innowacyjną akcję ratunkową na Rysach. Dzięki zastosowaniu drona udało się uratować samotnego turystę w trudnych, zimowych warunkach.
Do zdarzenia doszło 29 grudnia 2024 roku. Po godzinie 19 do centrali TOPR zgłosiła się zaniepokojona kobieta, która od dłuższego czasu nie mogła skontaktować się z mężem. Ustalono, że mężczyzna planował tego dnia samotną wędrówkę na Rysy. Wcześniej dyżurni ratownicy obserwowali w rejonie Buli pod Rysami bardzo wolno przemieszczające się światło czołówki. Zaniepokojeni faktem, że światło w pewnym momencie zatrzymało się, zdecydowali się na wykorzystanie drona do rozpoznania sytuacji.
Dron wyposażony w głośnik umożliwił nawiązanie kontaktu z turystą. Mężczyzna, znajdujący się tuż nad uskokiem Buli, gestami potwierdził, że potrzebuje pomocy. Wcześniej, jak wynikało z relacji świadków, około godziny 16 miał spaść z wysokości 150 metrów w tzw. Rysie, lecz mimo tego kontynuował zejście i odmówił przyjęcia pomocy.
Ratownicy rozpoczęli akcję ratunkową, wykorzystując drona do dostarczenia kluczowych przedmiotów, takich jak radiotelefon oraz pakiety grzewcze. Na opublikowanym nagraniu widać precyzyjny lot drona transportowego z podwieszonym workiem. Po kilkukrotnych lotach i dostarczeniu niezbędnego sprzętu trzej ratownicy dotarli do wyczerpanego i wychłodzonego turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy, napojeniu herbatą i przeprowadzeniu wstępnego badania mężczyznę sprowadzono do schroniska nad Morskim Okiem, skąd został przewieziony do Zakopanego. Akcja zakończyła się o godzinie 4:30 nad ranem.
– W takich sytuacjach należy spokojnie czekać w miejscu, aż taki pakunek znajdzie się w zasięgu rąk. W momencie kiedy pakunek zostanie przechwycony, nie wolno szarpać linki na której jest podwieszony. Należy poczekać aż linka zostanie zwolniona i spadnie na ziemię – tłumaczą ratownicy TOPR.
Wykorzystanie dronów w akcjach ratunkowych to kolejny krok w zwiększaniu bezpieczeństwa w Tatrach, szczególnie w trudnodostępnych miejscach i w warunkach ograniczających działania tradycyjnych zespołów ratunkowych. Opublikowane wideo po raz kolejny podkreśla profesjonalizm i innowacyjność działań ratowników TOPR.
Komentarze