Kamery live
prognoza pogody

Akademicka inauguracja – już ze sztandarem uczelni

17 października 2017 16:51

Wyjątkowo uroczysta i tłumna była inauguracja 17. roku akademickiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. By przewodniczyć koncelebrowanej Mszy św. na jego rozpoczęcie, w kościele św. Katarzyny, przybył do Nowego Targu metropolita krakowski arcybiskupa Marek Jędraszewski. Byli też goście Z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i z uniwersytetów słowackich. Inaugurację uświetnił koncert chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uczelnia otrzymała też ufundowany przez Polonię sztandar.

Akademicka inauguracja – już ze sztandarem uczelni

Homilię podczas Mszy „u św. Katarzyny” głosił sam metropolita, a wprost z kościoła władze uczelni udały się na rynek, by wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyć pod poświęconą pamięci Papieża-Polaka płaskorzeźbą na frontowej ścianie ratusza.

W tłumie gości, którzy wkrótce potem po brzegi wypełnili potężną aulę „Podhalanki”, byli również przedstawiciele Związku Podhalan z kraju i z zagranicy, parlamentarzyści, samorządowcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z uczelnią; wielu reprezentantów duchowieństwa i wojskowości, wśród nich dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, płk Ryszard Pietras. Uroczystym wydarzeniom przyświecały słowa św. Jana Pawła II: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”.

Goście specjalni tegorocznej inauguracji to podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. nadzw. Andrzej Chochół i ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, któremu przypadło w udziale wygłoszenie inauguracyjnego wykładu pt. „Współczesne koncepcje patriotyzmu”. Do tego grona trzeba też zaliczyć przedstawicieli Związku Podhalan: prezesa Zarządu Głównego Andrzeja Skupnia, Helenę Studnicką ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Annę Naglak z Austrii. Prócz Polonii chicagowskiej i austriackiej do ufundowania sztandaru dla najwyżej w Polsce położonej uczelni przyczyniła się też Polonia z Kanady.

Nie brakło i poprzednich rektorów PPWSZ: prof. Stanisława Hodorowicza, który wraz pierwszą panią kanclerz – Joanną Pałką – był parze „chrzestnych” sztandaru oraz prof. Iwona Grysa.

„Gaudeamus” zabrzmiało tym razem w profesjonalnym wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Inauguracyjną mowę wygłosił rektor PPWSZ, ks. prof. Stanisław Gulak.

– W tym roku otrzymaliśmy zgodę ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego na prowadzenie studiów w PONE – Podhalańskim Ośrodku Nauk Ekonomicznych, jednostce wspólnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – mówił ks. rektor. – Rozpoczynamy wspólne kształcenie na kierunku:  finanse i rachunkowość – specjalności: rachunkowość i doradztwo podatkowe oraz finanse i ekonomia biznesu (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej). Jest to pierwszy taki projekt w Polsce. Panie Rektorze, to nasze wspólne dzieło. Bardzo dziękuję, że jesteśmy razem. Dostaliśmy również zgodę na studia II stopnia z filologii angielskiej. W perspektywie mamy kolejne kierunki kształcenia, o które będziemy aplikować na przyszły rok.

/asz

NT24TV 17.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również