Kamery live
prognoza pogody

Afera korupcyjna w PZD – zatacza coraz szersze kręgi

12 kwietnia 2019 08:11
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Aktu oskarżenia, planowanego przez krakowską Prokuraturę Regionalną na koniec marca, jeszcze długo nie będzie. Trzecia już decyzja Prokuratora Krajowego postępowanie w sprawie afery korupcyjnej w Powiatowym Zarządzie Dróg przedłużyła do 28. września. Od listopada ubiegłego roku pod zarzutem popełnienia czynów o charakterze korupcyjnym zatrzymanych zostało kolejnych pięć osób.

Jedna z nich to kierownik Działu Utrzymania w Powiatowym Zarządzie Dróg, pozostali to czterej przedsiębiorcy realizujący zamówienia na rzecz tej jednostki.

Jak informuje pani rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie, prok. Elżbieta Potoczek-Bara, podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia, a Prokuratura zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. Ponadto kierownik Działu Utrzymania, jako osoba pełniąca funkcję publiczną, został zawieszony w czynnościach służbowych oraz objęty zakazem podejmowania decyzji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Przypomnijmy, że przedmiotem postępowania są czyny, które miały miejsce w latach 2011 – 2017. Ostatni zatrzymany w listopadzie przedsiębiorca stanął pod zarzutem popełnienia aż 19 przestępstw polegających na wręczeniu urzędnikom Powiatowego Zarządu Dróg korzyści majątkowych w łącznej kwocie 120 tys. zł. Były to – jak i w przypadkach innych osób prowadzących firmy czynne w branży drogownictwa – bonusy za zlecanie robót. Wtedy suma łapówek, które są przedmiotem dochodzenia, przekraczała już znacznie 1,5 miliona zł.

W tej chwili krąg podejrzanych rozszerzył się do 20 osób, a Prokuratura Regionalna nie wymienia już łącznej kwoty. Trwają czynności procesowe, o których informacje nie mogą być upubliczniane ze względu na dobro postępowania. Czas, o jaki zostało ono przedłużone, wskazuje jednak, że zakres tych czynności jest i będzie szeroki.

(asz)

 

  

 

Anna Szopińska 12.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również