Kamery live
prognoza pogody

8 mln z tarczy antykryzysowej – na inwestycje drogowe w mieście

1 lipca 2020 14:04
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rozbudowa ul. Sikorskiego, Parkowej i os. Szuflów, a być może również remont Podtatrzańskiej i Józefczaka – to inwestycje drogowe, na które miasto zamierza przeznaczyć środki obiecane od państwa w ramach tarczy antykryzysowej dla samorządów. Nowy Targ ma otrzymać z Funduszu Inwestycji Samorządowych blisko 8 mln złotych. 

-Bardzo się cieszymy z tej obiecanej pomocy rządu, przeznaczonej na inwestycje -mówi burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha – Prowadzimy szereg inwestycji w tym roku, których nie zatrzymaliśmy, ponieważ umowy podpisane były jeszcze przed nadejściem spowolnienia i zagrożenia epidemią koronawirusa. Czekamy na szczegółowe wytyczne, co do możliwości wykorzystania środków, ponieważ informacja jest taka, że można wykorzystać je na inwestycje uruchomione, bądź nowe. My mamy przygotowane projekty i jeżeli będzie taka możliwość, chciałbym, żeby Rada Miasta przegłosowała skierowanie tych środków właśnie na inwestycje drogowe. Sprawny, bezpieczny transport jest rzeczą ważną

Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o takie planowane inwestycje drogowe, jak przedłużenie ul. Sikorskiego, bądź też Szuflów i ulicę Parkową – czyli podłączenie ścisłego centrum z zakopianką. Większość z nich ma już wydane pozwolenie na budowę. Jeśli będzie możliwość, miasto myśli też o przeznaczeniu środków na pilne remonty dróg.

-Ze środków z tarczy antykryzysowej moglibyśmy również sfinansować remonty ulic tutaj bardziej na południowych osiedlach, czyli ul. Józefczaka i Podtatrzańskiej. Mamy dokumentację. Tych środków rzeczywiście potrzeba byłoby znacznie więcej niż 8 mln, chociaż i z tego oczywiście bardzo się cieszymy. Potrzeb w mieście jest sporo i oczekiwania mieszkańców też rosną. Dużo zrobiliśmy w ostatnim czasie, pozyskaliśmy też środki z Funduszu Dróg Samorządowych, więc i w miarę jedzenia, jak to się mówi, apetyt rośnie. Komfort poruszania się po wyremontowanych drogach jest duży i chciałoby się, żeby po całym mieście jeździło się tak wygodnie i komfortowo,  jak po tych wielu wyremontowanych już ulicach w naszym mieście. 

Pieniędzy przyznanych przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej, burmistrz nie zamierza przeznaczać natomiast na remont Miejskiego Ośrodka Kultury. 

-Oczywiście mamy te inwestycje uruchomione, na których również moglibyśmy rozliczyć, czyli modernizacja MOK, ale tam mamy dofinansowanie przyznane z programu operacyjnego województwa małopolskiego, a staramy się też o środki z Ministerstwa Kultury. Zakładam, że większość środków, które z tarczy antykryzysowej mogą być skierowane do naszego miasta, przeznaczymy na inwestycje drogowe – mówi gospodarz miasta. 

Wsparcie z Funduszu Inwestycji Samorządowych udzielane jest na podstawie ustalonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów oraz ich zamożność. Pieniądze mają być przekazane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju. Nabór wniosków rozpocznie się na początku sierpnia br., przelewy mają popłynąć do samorządów już miesiąc później. 

Miasto Nowy Targ otrzyma dokładnie 7 mln 988 tys. złotych i może cieszyć się najwyższym wsparciem spośród gmin z całego regionu. Na teren całego powiatu nowotarskiego z tej puli trafi łącznie 43,5 mln złotych.

Nowy Targ otrzyma prawie 8 mln zł w ramach “Tarczy dla samorządów”

W rejonie Ibisoru – kumulacja drogowych i rowerowych inwestycji

os 01.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również