Kamery live
prognoza pogody

79 Salon Poezji w Nowym Targu

25 maja 2016 10:10

Już po raz 79 w Nowym Targu będzie miał miejsce Salon Poezji. W tym roku 29 maja w Ratuszu Miejskim o godz. 11:00 poezję Józefa Barana będzie czytała Beata Ewa Paluch - aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

79 Salon Poezji w Nowym Targu

     Beata Ewa Paluch – jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Od września 1984 roku związana z Teatrem Starym w Krakowie. Debiutowała w „Korowodzie” A. Schnitzlera w reż. Mieczysława Grąbki.
Pracowała z T. Bradeckim, J. Grzegorzewskim , J. Jarockim, K. Orzechowskim, J. Stuhrem, A. Wajdą, M. Wojtyszką.
Otrzymała nagrodę za rolę Andromachy w „Trojankach” Eurypidesa w reż. Anny Polony.
Występuje w spektaklach młodych reżyserów: Michała Zadary, Wojciecha Klemma.
Na swoim koncie ma również imponujący dorobek filmowy (Dziewczyna z Mazur- J. Dziedzina, Matylda „Sceny Dziecięce..”, Ula ”Śmierć Johna L.”- T. Zygadło, Anioł w szafie- St. Różewicz, M. Rosner „Schindlers List”-St. Spielberg.)
Role w spektaklach Teatru TV reżyserowanych m. in. przez I. Wollen, J. Błeszyńskiego, A. Maja (Taniec Śmierci, Zabawa z Ogniem, Genitrix, Rio de’Janeiro nie istnieje, Konfesjonał, Koty, Granica). Brała udział w koncertach radiowych i telewizyjnych, m. in.: „Witkacy”- reż. L. Adamik, „Sen o Bezgrzesznej” – reż. J. Stuhr, Artyści Janowi Pawłowi II – „Golgota Polska” – 2010. Stworzyła własną formę recitalu – spektaklu, zamkniętego piosenką w określony nastrój i temat n. p.: „ Symfonie bardzo kobieca”, „Ole! – znowu ta Piaf”, ”Szybka działka szczęścia”.

     Józef Baran – Debiutował w 1969 na łamach tygodnika “Życie Literackie”. Jego poezję odkrył Artur Sandauer, który napisał o nim, że trafia “swoją liryką prosto do ludzkich serc”. Od 1975 w dziennikarstwie, m.in. redaktor naczelny tygodnika “Wieści”, później w “Gazecie Krakowskiej” i “Dzienniku Polskim”. W 2000 brał udział w spotkaniu 3 poetów polskich i 3 poetów amerykańskich w ONZ w Nowym Jorku, a w 2001 w Światowym Kongresie Poezji w Sydney.
W 1989 jego wiersze trafiły do programów szkolnych, w następnych latach na matury języka polskiego (m.in. wiersze “Apokalipsa domowa”, “Tańcowały dwa Polaki” czy “Mam 25 lat”). Odtąd są też publikowane w wielu antologiach krajowych i zagranicznych. Jego wiersze stały się również inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla “Starego Dobrego Małżeństwa”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego i Andrzeja Zaryckiego. Tłumaczone były na kilkanaście języków, m.in. angielski, hebrajski, niemiecki, czeski, rosyjski, hiszpański i szwedzki.

oprac. MSX
fot. MOK Nowy Targ

NT24TV 25.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również