Kamery live
prognoza pogody

76. rocznica śmierci majora Józefa Kurasia “Ognia”

W Waksmundzie odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 76. rocznicę śmierci majora Józefa Kurasia “Ognia”. 

76. rocznica śmierci majora Józefa Kurasia

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej, po której miał miejsce program artystyczny przygotowany przez dzieci z lokalnej szkoły podstawowej. Dalsza część obchodów rocznicy miała miejsce na waksmundzkim cmentarzu, gdzie odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki przy grobach żołnierzy „Ognia” i mogile mieszkańców wsi, zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji. Miejsce pochówku samego “Ognia” do dziś nie zostało odnalezione.

W uroczystościach wzięli udział: udział minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, pani poseł Anna Paluch, poseł Arkadiusz Mularczyk, senator Jan Hamerski, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń patriotycznych, służb mundurowych, jak również lokalna społeczność. Organizatorem wydarzenia była fundacja Pamięć i Wolność. 

-Wolny świat pokonawszy III Rzeszę niemiecką, postanowił oddać Europę Środkowo-Wschodnią w ręce Rosji sowieckiej. Zabrakło odwagi i za ten brak odwagi zapłaciliśmy morzem krwi, morzem łez i latami niewoli – mówił dziś w Waksmundzie minister Jan Kasprzyk, dodając, że “gdyby nie ten brak odwagi, nie musiałby walczyć tak straceńczo “Ogień” i inni żołnierze powstania antykomunistycznego” – Oni wierzyli, że skoro sami są odważni, to i wolnemu światu odwagi nie zabraknie. Ta lekcja płynąca z historii niech będzie też lekcją na współczesność. Jeżeli brakuje odwagi wobec państw agresywnych, totalitarnych, to później pokolenia płacą za to ogromną daninę krwi – podkreślił.

“Ognia” określił mianem jednego z “najdzielniejszych, jednego z tych, którym odwagi nie zabrakło”. 

Podczas uroczystości uhonorowano osoby zasłużone Medalami “Pro Bono Poloniae” i “Pro Patria”. Odznaczenia otrzymali: Jan Kuraś i Marian Kuraś, za kultywowanie pamięci o stryju; Wojciech Niemiec, Maria Kolasa i Małgorzata Szczechowicz.

Dokładna rocznica śmierci Józefa Kurasia “Ognia” przypada na 22 lutego. 

 

os 18.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN 07:27 21.02.2023

Dziękuję za istotne informacje o swoim przodku Panie Rafale. Zastanawia mnie dlaczego mieszkający wnukowie nie mają odwagi na ten temat protestować, czyżby godzili się na takie przedstawianie historii . Rok 1946.Na dziedzińcu Nowego Kościoła w Nowym Targu został zamordowany Jan Racławski Naczelnik więzienia w Nowym Targu. Zbrodni dokonali Stanisław Ludzia ps. Harnaś i bratanek Józefa Kurasia Ognia Kazimierz Kuraś ps. Kruk. Pozostały płaczące żona i trzy małoletnie córki. Gdzie tutaj był sąd i dekalog. Zbrodnia jest zawsze zbrodnią nie ma wytłumaczenia. Był to dziadek moich kolegów. Morderca nadzorował wkopanie krzyża w miejscu śmierci Ognia-co to za wyczyn-tak piszą apologeci z krakowskiego IPN?

Rafal 18:49 20.02.2023

Do Ja....Popieram w 100%...Medale za morderstwo mojego dziadka Jana Raclawskiego niewinnego urzednika ktory pracowal wowczas w wieziennictwie a wczesniej byl oficerem w Wojsku Polskim odznaczony medalami za mestwo i odwage w czasie wojny 1921 przeciwko bolszewikom...Medale mam do dzisiaj i zdjecia z jego odznaczenia...A kim bym Kuras...zwyklym wataszka, Sbekiem mordujacym niewinnych ludzi na Podhalu....Wstyd do tych wszystkich, ktorzy mu oddaja czesc....

Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN 12:33 19.02.2023

Do Ja Komentarz bardzo trafny!!!!

Ja 09:14 19.02.2023

Medale za zbrodnie, kradzieże, gwałty morderstwa przodków. I takie czyny są propagowane i nagradzane przez nieświadomych albo głupio służalczych ministrów. Ci odznaczeni powinni się spalić ze wstydu, ale cóż jaki wujek taka rodzinka. Na szczęście Waksmundzianie nie uczestniczą w tej farsie i tylko dziadki chcące przewietrzyć sztandary i ogłupiona młodzież z tych skompromitowanych rodzin jeszcze się lansuje na mszy za zbrodniarza .

Zobacz również