Kamery live
prognoza pogody

75-lecie powołania Konfederacji Tatrzańskiej. Sprawa honoru Podhalan

9 czerwca 2016 10:13

NOWY TARG.

Sesja naukowa pod hasłem „Góral znaczy to samo, co Polak z ducha i krwi”, w Miejskim Ośrodku Kultury, z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej, rozpoczyna dziś obchody 75. rocznicy powołania do życia Konfederacji Tatrzańskiej. Są to pierwsze takie obchody w wolnej Polsce. Honorowym patronatem objął je Prezydent RP.

75-lecie powołania Konfederacji Tatrzańskiej. Sprawa honoru Podhalan

Organizatorzy to Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ i sprawca widowiska, Stanisław Apostoł.

Jutro, 10. czerwca, na dalszą część obchodów zaprasza Szkoła Podstawowa Nr 5 nosząca imię Konfederacji Tatrzańskiej. O godz. 10.30 odprawiona zostanie Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej, o 11.40, nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy na SP Nr 5. Być może pojawi się zaproszona na obchody najmłodsza konfederatka Halina Dauksza, mieszkająca teraz na Wybrzeżu. A o godz. 18.00, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury – premiera spektaklu „Pamięć o nich ginie pomału…”

Scenariusz stworzył Stanisław Apostoł, bratanek Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, współzałożycielki Placówki Naczelnej, pełniącej rolę sekretarza Konfederacji. Reżysersko czuwa nad spektaklem krakowski aktor Marcin Kobierski, w Nowym Targu znany z kilku już z kilku teatralnych realizacji. W reżyserskim zamyśle bohaterowie dramatu nie mają być postaciami ze spiżu, ale ludźmi o gorących sercach, otwartych głowach, osobistych planach. Ich losy zmienia wojna i gorycz narodowej zdrady na Podhalu.    
 
Oryginalność tego spektaklu polega przede wszystkim na tym, że konfederaci – Augustyn Suski, Tadeusz Popek, Jadwiga Apostoł, ale też Wacek Krzeptowski – przemówią własnymi słowami. Są to kwestie zaczerpnięte z poświeconej Konfederacji książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej „Echa okupacyjnych lat”, z listów i dokumentów oraz zapamiętane przez jej bratanka z dzieciństwa, czyli z lat wizyt konfederatów w rodzinnym domu Apostołów przy ul. Królowej Jadwigi, zburzonym potem pod budowę hotelu „Skalny”. W 2-godzinnym spektaklu weźmie udział 12 aktorów. Odzienia dla nich, rzeczywiście pamiętającego wojenne czasy, użyczyli  członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. 

W dalszych zamierzeniach autora scenariusza jest stworzenie filmu o dziejach Konfederacji. 

Na czas obchodów przygotowana została historyczna wystawa, poświęcona patriotom, którzy ofiarą „krwi i życia samego” – jak głosiła Deklaracja Ideowa – chcieli zmyć z Podhalan hańbę Goralenvolku. Mówi się o stworzeniu Skweru Konfederatów z miejscem pamięci po zachodniej stronie Galerii „Buy & Fly”.

W ostatnim dniu uroczystości, 11. czerwca, zaplanowano Rajd Rowerowy Szlakami Konfederacji Tatrzańskiej oraz gry, zabawy oraz pokazy historyczne w Parku Miejskim – od godz. 9.00

 /as

NT24TV 09.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również