Kamery live
prognoza pogody

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

28 czerwca 2023 23:36

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki rozpoczną wielkie święto folkloru organizowane przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Podczas tegorocznego festiwalu usłyszymy wielu znakomitych artystów.

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Już 18 sierpnia w piątek Dzień Górali Polskich, podczas którego wystąpią laureaci Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. W tym roku usłyszymy aż 7 zespołów dziecięcych. Zaprezentują się też zespoły działające przy Związku Podhalan, podczas tych koncertów będzie można posmakować kuchni regionalnej, która zostanie przygotowana przez koła gospodyń wiejskich. Dzień Górali Polskich zakończy koncert zespółu Krywań, który w tym roku świętuje jubileusz 50 – lecia istnienia. Kolejny dzień rozpocznie się Konferencją Naukową w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Następnie będzie można uczestniczyć w prawdziwym weselu góralskim w wykonaniu zespołu „Polaniorze, a wieczorem podczas koncertu na Folkową Nutę uświetni zespół znany i uznawany na całym świecie Fanfare Ciocarlia. To orkiestra dęta pochodząca ze wsi Zece Prajini w północno-wschodniej Rumunii. Ich styl muzyczny pochodzi głównie od tradycji muzyki tanecznej romskiej i rumuńskiej.

W tym roku w konkursie o złotą, srebrną i brązową ciupagę pod fachowym okiem Międzynarodowego Jury powalczą zespoły takie jak: Macedonia, Turcja, Rumunia, Chorwacja, Bułgaria, Włochy, Gruzja, Węgry, Słowacja, Indie, Senegal oraz zespoły z Polski. Równocześnie podczas konkursu zespołów odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Kapel Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im Władysława Trebuni-Tutki. Na szczególną uwagę zasługuje koncert Siła Korzeni, dzięki któremu pogłębiamy swoją wiedzę o naszych przodkach.

os 28.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również