nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

50/50 – parytet w wyborach na burmistrza Nowego Targu? To możliwe

Czy będzie więcej niż troje kandydatów na burmistrza Nowego Targu? Niewykluczone. Choć udział w wyborach potwierdza w 100% jedynie dwójka męskich kandydatów, coraz głośniej mówi się również o obecności dwóch pań w gronie osób ubiegających się o najwyższe stanowisko w mieście. Jak będzie faktycznie, pokażą najbliższe, wrześniowe tygodnie. 

Radny PiS – nie z listy PiS

Póki co, chęć kandydowania na burmistrza w 100% potwierdza jedynie dwoje kandydatów i dla obojga nie jest to debiut w tej roli. Są to: obecny burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, startujący – tu niespodzianki nie ma – z listy KWW Ruch Obywatelski Nasze Miasto oraz Paweł Liszka, jeden z głównych przedstawicieli opozycji. Obaj panowie stoczyli w minionej kadencji niejedną emocjonującą i ciekawą merytorycznie dyskusję, co daje nadzieję na wysoki poziom przedwyborczych debat.

– Kandyduję z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Dobra Zmiana w Mieście – potwierdza Paweł Liszka, radny PiS. – Co do poparcia PiS, z oficjalną informacją trzeba poczekać tydzień – dwa, aż to zostanie przez partię uchwalone.

Komitet Wyborczy Wyborców Dobra Zmiana w Mieście, choć całkiem nowy, już zdążył zmienić pełnomocnika wyborczego – funcję tę początkowo pełnił Eugeniusz Zajączkowski, wiceburmistrz Nowego Targu za kadencji Marka Fryźlewicza. Chcieliśmy zapytać go osobiście o powody takiej zmiany. Odebrawszy telefon od nas, rozłączył się jednak, jak tylko dowiedział się, że dzwonią media. Później już nie odbierał telefonu. Na stanowisku pełnomocnika zastąpiła go Ewa Danuta Pawlikowska.

-Zrezygnował z powodów osobistych – odpowiada krótko Marek Liszka, pełnomocnik finansowy KWW Dobra Zmiana w Mieście, brat Pawła Liszki. Informację potwierdza czołowy kandydat z listy tego komitetu. O tym, kto na tej liście dokładnie się znajdzie i czy będą to np. obecni koledzy radni z klubu PiS , na razie nie wiadomo.

-Mamy na to czas do 16 września, więc wtedy wszystko stanie się jasne – odpowiada Paweł Liszka.

Nasze Miasto bez Janusza Tarnowskiego

Obecny burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, swoją chęć kandydowania potwierdził nam już dawno:

-Chciałbym móc przez kolejną kadencję rozwinąć to, co zostało zainicjowane w ostatnich latach, plany i projekty, które zostały przygotowane i złożone mówił w rozmowie z portalem nowytarg24.tv One są rozpisane na parę lat i będę zabiegał o to, aby mieszkańcy dali mi szansę je zrealizować.

Już dziś wiadomo, że obecny burmistrz może liczyć na poparcie co najmniej ośmiu radnych z klubu „Nasze Miasto”, nadal najliczniejszego wśród klubów radnych. Nie całej dziewiątki, gdyż wiadomo już, że w grupie radnych miejskich w kolejnej kadencji nie będzie Janusza Tarnowskiego, który zdecydował się startować do Rady Powiatu.

Głośne pogłoski o cichych kandydatkach

Wśród kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Targu, mówi się także o dwóch przedstawicielkach płci pięknej. Panie są jednak znacznie bardziej skryte, niż panowie i póki co, nie ujawniają otwarcie swoich planów. Pełnomocnik wyborczy KWW Bogusławy Korwin Anita Korwin Starczowska „nie udziela na razie informacji” na temat planów wyborczych swojej mamy, Bogusławy Korwin, niezrzeszonej radnej miasta, która zasłynęła na lokalnej scenie politycznej jako nieco kontrowersyjna i waleczna opozycjonistka. Bardzo wyrazista, ma swoich hejterów, ma też zwolenników. Ona sama nie potwierdza, ale też nie zaprzecza. Na temat krążących w mieście pogłosek, mówi w rozmowie telefonicznej:

-Bardzo dobrze, niech krążą. Ja nie chcę teraz nic mówić, jestem bardzo zajęta, jadę wypocząć na tydzień i zastanowić się nad wszystkim.

Agata Michalska – prezes klubu hokejowego Podhale Nowy Targ, o kandydaturze której jest w mieście bardzo głośno – ostateczną decyzję podejmie w przyszłym tygodniu:

-Nie ukrywam, przymierzam się do tego, ale jeszcze nie mogę oficjalnie potwierdzić. W przyszłym tygodniu podejmę ostateczną decyzję i wtedy Państwa o tym poinformuję. Jestem aktywna zawodowo, muszę uporządkować pewne sprawy – mówi prezes KH Podhale Nowy Targ.

Potencjalna kandydatka potwierdziła, że jeśli zapadnie decyzja na „tak”, będzie startować z listy KWW Razem Nowy Targ, w którym rolę pełnomocnika wyborczego pełni Michał Glonek.

– Jestem bardzo zaskoczony tą kandydaturą – mówi wprost burmistrz Grzegorz WatychaNie przypuszczałem, że Agata Michalska będzie kandydować, szczególnie z listy i kręgu osób, które były przecież przeciwko hokejowi – mówię o Michale Glonku, kiedy byliśmy radnymi w poprzedniej kadencji. Byłem przekonany, że wspólnie z Agatą Michalską pracujemy nad odbudową nowotarskiego hokeja, sięgając do dobrych tradycji tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Ta współpraca układała się dobrze, była moim sojusznikiem. Odbieram to jako akt przeciwko mojej osobie, który mocno mnie zaskoczył i rozczarował – mówi obecny burmistrz Nowego Targu. 

Przez potencjalnego kontrkandydata – Pawła Liszkę – Agata Michalska określona została jako „ciekawy kandydat”. Jest osobą bez doświadczenia samorządowego, znaną w środowisku hokejowym i cenioną za pracę w zarządzie klubu.

26 września – już wszystko stanie się jasne

Przypomnijmy, że termin zawiadamiania PKW lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu minął w poniedziałek, 27 sierpnia. Łącznie do PKW wpłynęły 9143 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, z czego 231 to komitety zarejestrowane na obszarze działania nowosądeckiej delegatury KBW, spośród których 8 to liczba zarejestrowanych komitetów z siedzibą w Nowym Targu.

Teraz komitety wyborcze zajmują się głównie zbieraniem podpisów pod listami kandydatów na radnych. Poparcie przez wyborców jest jednym z wymogów rejestracji listy kandydatów. W przypadku Nowego Targu jako gminy powyżej 20 tys. mieszkańców, konieczne jest zebranie 150 podpisów. Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. W przypadku wyborów do rad powiatów, każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a wyborów do sejmików wojewódzkich – podpisami co najmniej 300 wyborców.

Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, komiety mogą zgłaszać do 26 września do północy. To wtedy wszystko stanie się jasne. Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Gmina Miasto Nowy Targ posiada trzy okręgi wyborcze. Zgodnie z przepisami, można jednocześnie kandydować na radnego i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), lecz jedynie w tej samej gminie.

/os

16 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

15 komentarzy

Justyna

Sierpień 31, 2018, o 20:16:00

Uważam że Grzegorz Watycha powinien zostać nadal burmistrzem. Nie ma lepszego

Ania

Sierpień 31, 2018, o 20:45:15

Nie miałam pojęcia ze pan burmistrz Watycha miał takie dobre relacje z panią Michalska i tak dbał o hokej. Jak rozumiem dobrze pana burmistrza wypowiedz to Michalska wbija mu nóż w plecy ? Jeśli to prawda to ja nie chce takiego burmistrza w moim mieście !

Nowotarzanin

Sierpień 31, 2018, o 20:51:00

Paweł Liszka ? Miał już swoje pięć minut jak bezpardonowo ZDRADZIŁ swoich wyborców 4lata temu. Uwierzyliśmy panu ze zależy panu na zmianie w mieście, a sprzedał się pan za stołek wiceburmistza !!! Powinien po tej akcji zakopać się głęboko pod ziemie a nie mieć czelność stawać ponownie w szranki wyborcze. Jakiż może pan wywinąć numer tym razem ? Strach się bać. Poza tym należy pamiętać ze to radny PiSu, tego samego który demoluje nasze państwo ! Trzymajmy się lepiej zdała od tego gościa dla dobra naszych dzieci ...

Kibic hokeja

Sierpień 31, 2018, o 21:30:14

Pani Agato, proszę nie robić tego błędu. Wierze w pani roztropność, gdyż taki ruch o jakim piszą media ze chce pani zrobić zniszczy nowotarski hokej. Apeluje do wszystkich, którym leży na sercu dobro tej dyscypliny o rozradzenie panie Agacie tego kroku. Przecież za jej plecami stoi Jolanta Bakalarz z Sanepidu i Maciej Jachymiak były wicestarosta. Tych dwóch osób nowotarzanie nietrawią i dlatego jest pani skazana na dokumenta porażkę. Proszę to raz jeszcze poważnie rozważyć, bo dla mnie jako kibica hokeja z 30 letnim stażem, pani decyzja jest po prostu egoistyczna i będzie początkiem końca tej dyscypliny sportu w nowym targu :(

Leming doskonały

Sierpień 31, 2018, o 21:37:00

Szkoda mi pana Janusza Tarnowskiego. To naprawdę dobry fachowiec, niezwykle uczciwy człowiek i bardzo lojalny. Zasłyszałem na mieście, ze jest obiema rękoma za burmistrzem pomimo częstej różnicy zdań. To ważne, ze burmistrz ma takich ludzi poparcie w przeciwieństwie do tych, którzy patrzą tylko swojego interesu. Podobno takim Watycha mówi wyraźnie NIE!

Andrzej

Sierpień 31, 2018, o 21:41:58

Michał Glonek wróg hokeja a tu idzie pod rękę z Agata Michalska ? Coś mi tu śmierdzi ... czy ktoś może to wyjaśnić ???? Być moze chcą wspólnie utopić hokej ?

Pamiątkowy raj

Sierpień 31, 2018, o 21:53:38

Ten Pan Liszka wstydu nie ma I nie ciśnie go żadna trema Z Pisem się fotografuje Burmistrzowskie plany snuje Naród nowotarski mu nie wybaczy To co 4 lata temu mataczyl Nawet franki nie pomogą Idź Pan w końcu inną drogą....

Prorok

Sierpień 31, 2018, o 22:19:24

Korwin nie wystartuje, jest zbyt słaba. Nie ma kompletnie zaplecza. Michalskiej się tylko wydaje ze ma zaplecze, ale polegnie i nie przejdzie nawet do II tury. Watycha i Liszka wejdą do II tury i obecny bursmistrz wygra 60/40. Zakład ?

Baciok

Sierpień 31, 2018, o 23:01:33

Boże co to za towarzystwo. Jeden lepszy od drugiego. Niech juz ten Watycha lepiej dalej rządzi.

slodziak

Sierpień 31, 2018, o 23:30:51

ntvk no jasne same przychylnosci dla wladzy

Do slodziaka

Wrzesień 01, 2018, o 07:50:24

A ja nie dbam o to czyj to portal, czytam i potrafię wyciągnąć właściwe wnioski. Bo niby przeciwnicy władzy maja tu zakaz wchodzenia i pisania komentarzy ? Pewnie brak im argumentów i tyle w temacie...

Ciekawski

Wrzesień 01, 2018, o 08:15:13

Wszyscy tak narzekają ze jest im zle w mieście, a zobaczcie co zrobił były wiceburmistrz Zajaczkowski. Założył Komitet Wyborczy Dobra zmiana w mieście i zwiał z pokładu zanim się zaczęło na dobre. Czyżby jakiś rozłam na prawicy ? Może myślał ze to partia PO a okazało się ze Liszka chce tam rozdawac karty czyli PiS. W sumie to pewnie sam się już pogubił bo raz utożsamia się z PO a drugi raz z PiS. Co będzie jutro ? Korwin Mikke ?

Micheal

Wrzesień 01, 2018, o 13:09:45

Panu Grzegorzowi już podziękujemy. Podobno startuje Joanna Wstęga !

Komik

Wrzesień 01, 2018, o 14:40:41

To kompetnie niemożliwe... wiec po co ten aj waj ???

......

Wrzesień 02, 2018, o 11:31:49

A Robcio Kowalski nie kandyduje? Niemożliwe!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna