Kamery live
prognoza pogody

48. Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz 4. Góralskie Śpiewanie rozstrzygnięte

19 marca 2024 10:27

 Konkurs swoim zasięgiem obejmuje Podhale, Spisz, Orawę i Pieniny i odbywa się w trzech kategoriach wiekowych – dziecięcej, młodzieżowej oraz dorosłej. Konkurs jest niezwykle ważnym wydarzeniem na terenie Podhala ponieważ jest on przepustką do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. 

48. Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz 4. Góralskie Śpiewanie rozstrzygnięte

W dniu 17 marca 2024r. w Auli Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu miało miejsce niezwykłe wydarzenie dla grona osób związanych z kulturą ludową i tradycyjną. W tym dniu miał miejsce 48. Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz 4. Góralskie Śpiewanie. 

W konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników – na scenie odbyło się ponad 60 prezentacji. Zaprezentowało się łącznie prawie 300 osób a przesłuchania trwały 8 godzin. Jury nie miało łatwego zadania ponieważ poziom konkursu stał na bardzo wysokim poziomie. W najbardziej prestiżowej kategorii muzyk dorosłych jury przyznało trzy równorzędne nagrody. Pierwsze miejsce otrzymała Muzyka Zespołu “Jedla”, Muzyka Studenckiego Zespołu Góralskiego “Skalni” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Muzyka z Bukowiny Tatrzańskiej. Pośród dorosłych grup śpiewaczych pierwsze miejsca otrzymały – Żeńska Grupa Śpiewacza Zespołu „Owcok” oraz Grupa Śpiewacza „No Ba Jako”. Listę laureatów konkursu, którzy otrzymali przepustkę do Festiwalu w Kazimierzu Dolnym uzupełnili: Muzyka z Pienin z prymistą Tomaszem Bodziarczykiem, Muzyka „Śpisko Qmpanijo”oraz Andrzej Budz solista instrumentalista grający na instrumentach pasterskich. Pozostałe wyniki znajdują się w załączonym protokole.

Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Trebuni Tutki obradowało w składzie: Monika Kurzeja – specjalista z Małopolskiego Centrum Kultury w “Sokół” w Nowym Sączu, Helena Buńda – regionalistka oraz Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem, Tomasz Hornik – muzykant i regionalista oraz Tadeusz Watycha – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu a zarazem muzykant i regionalista. Jury podkreśla, iż bardzo cieszy liczne uczestnictwo w konkursie dzieci i młodzieży. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę instruktorów i rodziców, którzy dbają o staranny rozwój swoich pociech i za trud włożony w przygotowanie do prezentacji konkursowych.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, natomiast współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury “Sokół” w Nowym Sączu oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

/źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu/

 

Andrzej Lach 19.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również