nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Nowotarska odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

W niedzielę 9 września 2018 Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu po raz kolejny włączyło się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa, wielkiego święta zabytków i tradycji regionu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

W ramach wydarzenia udostępniono ekspozycje stałe i czasowe: „Nowy Targ na przełomie XIX i XX w., miasto którego już nie ma”, „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.”, „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani Podhalańscy lotnicy” by jeszcze bardziej przybliżyć i zachęcić do poznawania dziedzictwa, a także wzmocnić przekonanie jak wyjątkowy jest nasz region.

Kolejnym punktem wydarzenia był spacer pełen ciekawych historii po miejscach związanych z Wielką Wojną i odzyskaniem niepodległości w Nowym Targu. W rolę przewodnika wycieczki wcielił się Robert Kowalski – Kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Najmłodszych uczestników EDD w Nowym Targu nie trzeba było namawiać do udziału w warsztatach edukacyjnych, odbywających się na nowotarskim Rynku podczas trwania święta. Warsztat pt. „Moja mała ojczyzna” był doskonałą okazją dla dzieci do pogłębienia wiedzy na temat patriotyzmu, wartości narodowych, czy tych lokalnych związanych z małą ojczyzną.

Na zakończenie cyklu wydarzeń odbyło się oficjalne otwarcie plenerowej wystawy historycznej pt. „Koń a sprawa polska” W 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.” Wśród koni, podobnie jak wśród ludzi bywały jednostki wybitne, o których pamięć przetrwała wieki. Wystawa przedstawia najsłynniejsze konie, te które wsławiły się swą walką o niepodległość w kawalerii polskiej, wysławiły nasz kraj na arenie świata czy Europy odnosząc zwycięstwa sportowe, konie upamiętnione w malarstwie polskim, ich hodowlę, rolę w społeczeństwie aż po jeździectwo. 

Tegoroczna edycja była znakomitą okazją do jeszcze lepszego poznania lokalnej kultury, przypomnienia o wspólnych wartościach a także pogłębienia wiedzy na temat przeszłości naszej małej ojczyzny co stanowi również wyraz troski o jej przyszłość. 

mat. i fot. Muzeum Podhalańskie/Facebook

4 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna