Kamery live
prognoza pogody

41. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Dobre buty i droga pokoju

23 lipca 2022 20:02

NOWY TARG. Jak dopływy w jeden nurt, tak połączą się w pokaźną rzeszę grupy 41. Pieszej Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi zaczynają swoją tygodniową wędrówkę, wychodząc z Bachledówki, z Nowego Targu, z Orawy i z Rabki. Grupa rabczańska wychodzi jutro. Do Częstochowy Pielgrzymka Góralska dotrze 31. lipca.

41. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Dobre buty i droga pokoju

Tego właśnie dnia, w niedzielę, 31. lipca o godz. 14., zakończy ją Msza Święta na Jasnej Górze, sprawowana przez abpa Marka Jędraszewskiego.

Nowotarska grupa, po błogosławieństwie ks. dziekana Stanisława Strojka, wyszła z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, by po kolejne błogosławieństwo proboszcza skierować się do parafii św. Katarzyny, a następnie do parafii św. Jadwigi Królowej. Nie brakło osób, które przychodziły żegnać pielgrzymów i powierzać im swoje modlitewne prośby. Miejscem pierwszego postoju był dziedziniec ludźmierskiego Sanktuarium.

W składzie grupy – jak na popandemiczny czas liczącej dość sporo, bo 95 osób – byli oczywiście pielgrzymkowi weterani, było kilka rodzin z pociechami na wózkach. Ta prawie setka wiernych wędruje ku Jasnej Górze pod przewodnictwem ks. Przemysława Ciosa i o. Jana Króla, paulina rodem z Nowego Targu.

O bezpieczeństwo podczas przemierzania dróg publicznych dba grupa kierowania ruchem. Śpiew z towarzyszeniem gitar intonuje grupa muzyczną, z którą lżej pokonywać nawet ponad 30 kilometrów dziennie. Z nowotarską wspólnotą pielgrzymują i pielęgniarka, i fizjoterapeuta. Mocną reprezentację ma działająca przy parafii Najświętszego Serca grupa teatralna.      

41. Pielgrzymka jest pierwszą, która wraca do trasy i noclegów organizowanych tak, jak przed pandemią. Na góralskie grupy czekają noclegi w domach prywatnych, szkołach i remizach, przeważnie za wolne datki. Niektórzy na samochód transportowy załadowali własny namiot. Wszyscy mają karimaty, śpiwory, maseczki i płyn dezynfekcyjny. Suchy prowiant pielgrzymi zapewniają sobie sami. Poczęstunek i noclegi zależą od życzliwości ludzi z miejscowości, przez które wiedzie 250-kilometrowa trasa Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę.

Z Ludźmierza grupa skierowała się na Pieniążkowice – Dział, by przez Bielankę i Rabę Wyżną dotrzeć na miejsce noclegu – w Spytkowicach.

Letnie pielgrzymowanie – w skwarze, w deszczu, wietrze czy pod burzowym niebem – jest czasem osobistej i wspólnotowej modlitwy, duchowej odnowy i przemyślenia wielu spraw. Marsz codziennie będzie zajmował pielgrzymom ok. 10 godzin.

W tym roku nowotarska grupa wchodzi na Jasną Górę jako pierwsza, wprowadzając całą Pielgrzymkę Góralską. Dlatego wiele osób zabrało z sobą góralskie odzienie, w którym pokona ostatni etap pielgrzymki – od końcowego postoju do Jasnej Góry. Powrót zapewnią zamówione wcześniej autokary.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 23.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również