Kamery live
prognoza pogody

38. Święto Ludzi Gór pod Turbaczem

13 sierpnia 2018 13:18
Wyciszenie Włącz dźwięk

Jak w każdą drugą niedzielę sierpnia, na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem, tradycyjnie odbyła się Msza św. Ludzi Gór. W tym roku odprawił ją metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. To już 38. Święto Ludzi Gór, które każdorazowo gromadzi tłumy wiernych z całej okolicy, z czego wielu – w regionalnych strojach. Na gorczańskiej polanie nie zabrakło podhalańskich parlamentarzystów, jak i przedstawicieli władz Nowego Targu. 

Eucharystia sprawowana pod Turbaczem przepełniona była akcentami regionalnymi. Góralska kapela z Mszany Górnej, ornaty z podhalańskimi motywami, liczne grono mieszkańców Podhala w strojach góralskich, regionalne produkty jako element procesji z darami. 

– Wolność jest wartością, dla której warto poświęcić wszystko. Wolność, jest skarbem, którego nie wolno roztrwonić. Wolność wpisana jest w krzyż – także w ten krzyż na Turbaczu – mówił podczas 38 Mszy św. Ludzi Gór na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski w swojej homilii nawiązywał też do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

Musimy chronić ojczyznę wolną jako skarb. Wolności nie możemy marnotrawić – mówił.

Tradycyjne Msze św. na Turbaczu odbywają się od 1981 roku, a ich inicjatorem był ks. prof. Józef Tischner. Odbywają się one od kwietnia do września w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedziele o 8.00, 11.00 i 16.00. Najbardziej uroczysta jest właśnie sprawowana w drugą niedzielę sierpnia, zwana Świętem Ludzi Gór.

Głównym organizatorem uroczystości jest nowotarski oddział Związku Podhalan.

Pełna relacja z wydarzenia – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”!

/os

fot. rm

źródło: www.diecezja.pl

os 13.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również