Kamery live
prognoza pogody

30-lecie Republiki Słowackiej. Sąsiedzi „zza miedzy” świętują razem z nami

8 października 2023 03:52

NOWY TARG. „Aksamitny rozwód”, czyli rozpad Czechosłowacji na dwa państwa, dokonał się ostatniego grudnia 1992 roku. Od 1993 roku Słowacja jest już odrębnym państwem. W tym roku Republika Słowacka świętuje więc 30-lecie swojego istnienia.   

 

30-lecie Republiki Słowackiej. Sąsiedzi „zza miedzy” świętują razem z nami

Jako że Nowy Targ jest ośrodkiem ważnym w transgranicznych kontaktach, z tej okazji, w hotelu „Ibis”, pod hasłem „Słowacja blisko”, odbyło się spotkanie z udziałem Ambasador Słowacji w Polsce Andrei Elschekovej-Matisovej, Wiesława Wojasa – Konsula Honorowego Republiki Słowackiej w Zakopanem, Bogusława Waksmundzkiego – prezesa Związku Euroregion „Tatry” oraz przedstawicieli władz administracyjnych i organizacji samorządowych.

Spotkaniu towarzyszyła projekcja niemego obrazu z 1921 r. “Janosik”, a wieczór zakończył koncert “Trio Julii Masnicovej”.

W sobotę miejscem spotkania był Euroregion “Tatry”. Tu także odbyła się projekcja archiwalnego słowackiego filmu “Bokser i śmierć”, z 1962 roku w reżyserii Petera Solana, osnutego na biografii polskiego boksera Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

(asz)

Fot. Paweł Kos

Anna Szopińska 08.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również