Kamery live
prognoza pogody

29. Noworoczne Spotkanie Burmistrza Miasta Nowy Targ

Noworoczne Spotkanie Burmistrza Miasta Nowy Targ odbyło się w ratuszu już po raz 29., tym razem stając się nie tylko pretekstem do podsumowania jubileuszowego roku 2018, planów i życzeń na rok kolejny, ale również okazją do wręczenia prezydenckich odznaczeń. Noworoczny toast wzniósł symbolicznym kieliszkiem szampana Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda. Kilkukrotnie podkreślano tego wieczoru, że również rokowi 2019 przyświecać będzie ważny jubileusz, związany z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w tym także jego pamiętnej wizyty na nowotarskim lotnisku. 

29. Noworoczne Spotkanie Burmistrza Miasta Nowy Targ

Zanim jeszcze strzeliły korki szampana i oficjalnie wzniesiono noworoczny toast, nastąpiły okolicznościowe przemówienia oraz uhonorowanie zasłużonych mieszkańców państwowymi odznaczeniami. Z rąk wicewojewody małopolskiego Zbigniewa Starca, Złoty Krzyż Zasługi odebrała Janina Marcińczak-Maślanka, artystka specjalizująca się w malarstwie na szkle, z kolei Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Dorota Kret, pełna pasji nauczycielka muzyki, założycielka działającego przy MOK Studia Piosenki Septyma. Medalami za długoletnią i wzorcową pracę zostali uhonorowani: Maria Bizub z Wydziału Finansowego UM, Marek Zawada z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Dariusz Jabcoń – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Wilhelmina Schab – naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji oraz Krzysztof Iskra – kierownik Referatu ds. Zamówień Publicznych UM. 

Całe spotkanie poprowadził z właściwym sobie humorem pochodzący z Nowego Targu aktor Mateusz Dewera.

-Z ogromną przyjemnością chciałbym powitać Państwa na dorocznym spotkaniu, które w zamyśle swoim gromadzi tych wszystkich, którzy losy miasta i regionu mają w wielkim poważaniu – rozbawił zgromadzonych na dobry początek, mocno rozluźniając atmosferę. 

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, witając przybyłych gości – w tym wicewojewodę Zbigniewa Starca, posłankę Annę Paluch, posła Wiesława Janczyka, ks. Zbigniewa Płachtę, konsula Republiki Słowackiej Slavomira Nagy, konsula honorowego Republiki Słowackiej w Polsce Wiesława Wojasa – w sposób szczególny wyróżnił tych, którzy na tym wydarzeniu gościli po raz pierwszy.

-Weszliśmy w rok 2019, rozpoczynając nową kadencję samorządu. Mieszkańcy obdarzyli nas swoim zaufaniem, otrzymaliśmy legitymację społeczną do realizacji zadań wskazanych w programie wyborczym, który został wybrany w demokratycznym głosowaniu. Program, z którym szliśmy jest naszym zobowiązaniem do należytego wypełnienia, a następnie rozliczenia się przed naszymi wyborcami – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, podkreślając też wagę jubileuszu, jaki niesie ze sobą 2019 rok -Chciałbym, żebyśmy przygotowali wspólnie te obchody, żebyśmy przybliżyli szczególnie najmłodszym, którzy nie pamiętają św. Jana Pawła II, Jego naukę, przykład życia, a dla osób starszych, którzy osobiście mogli spotykać i słuchać Ojca św., aby była to okazja do refleksji i przypomnienia Jego ważnych przesłań. 

Podsumowując miniony rok, burmistrz skupił się w pierwszej kolejności na obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przypomnieniu najważniejszych miejskich inwestycji (Muzeum Drukarstwa, Wieża Wodna, przebudowa ul. Grel, budowa fragmentu tzw. wschodniej obwodnicy miasta z nowym rondem), sporo uwagi poświęcił też  wspomnieniom byłych pracowników kombinatu NZPS Podhale, jakie zostały wydane drukiem w ramach unijnego, transgranicznego projektu. U progu nowego roku nie mogło zabraknąć tematu Miejskiego Ośrodka Kultury:

-Myślę, że tutaj jest jak najbardziej miejsce, żeby zwrócić się i taką prośbę czynię do parlamentarzystów, do pana wojewody, również do pana starosty i radnych powiatu nowotarskiego, do wszystkich, którzy mogą nas wspomóc, ażeby urzeczywistnić naszą śmiałą, piękną wizję przebudowy, rozbudowy MOK, który został wybudowany jako dom kultury dla mieszkańców ziemi nowotarskiej – przypomniał raz jeszcze burmistrz Grzegorz WatychaMyślę, że wspólny cel,jaki sobie wyznaczymy, wspólne działanie spowoduje, że w niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się z pięknego i naprawdę nowoczesnego na miarę XXI wieku domu kultury dla mieszkańców Podhala i całego regionu. 

Poza gospodarzem miasta, głos zabrali również goście:

-Ta uroczystość to jest już rzeczywiście tradycja, a my na Podhalu tradycję cenimy i lubimy ją kultywować – podkreślała posłanka Anna PaluchTo jest rzeczywiście piękne spotkanie, kiedy społeczność lokalna Nowego Targu może się spotkać, może sobie powinszować, może być razem ze sobą. Miło mi być drodzy Państwo razem z wami u progu 2019 roku. Z wielką atencją i wzruszeniem w sercu przeżyliśmy rok 2018, ale pamiętajmy, że Polska 100 lat temu rodziła się ładnych parę lat i to jest cała seria jubileuszy. Ostateczne granice ukształtowały się w latach 1922-23. Mamy co świętować, mamy być z czego dumni.  Tworzyły się nowe instytucje i to przecież  w tym roku swoje stulecie będzie świętował Związek Podhalan, czy Policja państwowa – przypomniała pani poseł. 

Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec gratulował odznaczonym – w imieniu prezydenta RP i swoim własnym, a podhalańskim samorządowcom zadeklarował pomoc, otwartość i pełną współpracę. Do bezpośrednich kontaktów i prezentacji zadań najpilniejszych dla regionu zachęcał burmistrza i starostę  poseł Wiesław Janczyk -Cieszę się przede wszystkim z tego, że oprócz tej inwestycji, którą cieszyliśmy się rok temu, czyli budowa zakopianki, na którą rząd wydaje 4 mld zł, dochodzi inwestycja kolejowa  i to spowoduje, że Nowy Targ ma pełną szansę stać się rzeczywistą Stolicą Podhala, miejscem, z którego wychodzą drogi komunikacyjne na cały region i do którego przychodzą ważne drogi komunikacyjne. Budowanie drogi to budowanie pomyślności na wiele, wiele lat. Dziękuję też za wspomnienie obecności Ojca św. Jana Pawła II na ziemi podhalańskiej. Jego rola w zakresie budowania pozycji państwa polskiego i wszystkich przemian, które są już za nami jest najwyższa, nie do przecenienia. Cieszę się, że on jest wciąż obecny w Państwa wyobraźni. 

Druga, mniej oficjalna część noworocznego rautu odbyła się w kawiarni Fanaberie, gdzie miał miejsce muzyczny wieczór z piosenką francuską, którą na scenie prezentowało trio: Francois Martineau, Adrianna Kucmierz i Mateusz Gurgul. 

/os

os 12.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Ole Ole 08:23 12.01.2019

Widzę tutaj dwie nierozłączki :)

Zobacz również