Kamery live
prognoza pogody

28. Prezentacje Nowotarskie – ludzie i sztuka, jubileusze i podziękowania

15 września 2019 20:49

NOWY TARG. Kilka godzin – nomen omen w piątek, trzynastego – trwało świętowanie 28. urodzin Galerii BWA JATKI. Wymowę kolejnego jubileuszu wzmocniło kilka innych okoliczności. Na Prezentacjach Nowotarskich  pojawił się bardzo czule żegnany i były już, bo odchodzący na emeryturę dyrektor macierzystej dla Galerii placówki, czyli Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Antoni Malczak. 30-lecie pracy na artystycznej niwie obchodziła równocześnie szefowa JATEK, Ania Dziubas. Było więc wzruszająco, refleksyjnie, ale i radośnie, bo taka właśnie atmosfera zawsze towarzyszy dorocznemu spotkaniu twórców i przyjaciół.

 

 

28. Prezentacje Nowotarskie – ludzie i sztuka, jubileusze i podziękowania

A jak cudownie trzecią już dekadę rozkwita przyjaźń między dwoma artystycznymi ośrodkami, czyli Galerią i Państwową Szkołą Muzyczną, pokazał poprzedzający wernisaż koncert „Podmuchy muzyki”. Prezentowali w nim swoje talenty i kunszt uczniowie i nauczyciele, na skrzypcach i fortepianie wykonując utwory polskich kompozytorów, ale też klasyków wiedeńskich. W romantycznym repertuarze urodzinowi goście mogli usłyszeć nowotarskiego tenora Jakuba Pawlika.

Wiedeńczycy zabrzmieli w pełnym orkiestrowym składzie pod batutą Marty Łapczyńskiej.

Po przeszło godzinnym koncercie całe towarzystwo powędrowało w galeryjne mury, by cieszyć się spotkaniem, dowiadywać nowych rzeczy o sobie i znajomych, odbierać katalogi, kwiatki, dyplomy i gratulacje, oglądać prace, rozprawiać o życiu i sztuce. Goście na to wydarzenie przybyli i z Krakowa, i z Nowego Sącza i z Zakopanego.

Bohaterów urodzinowych wydarzeń było natomiast dwudziestu dziewięciu – to przedstawiciele wielu roczników, związani z Nowym Targiem jaki miejscem urodzenia lub tworzenia; autorzy prac, które złożyły się na wystawę bogatą i rozmaitą, ukazującą wiele ciekawych, kreatywnych osobowości, często pracujących w oryginalnych technikach własnych. Są to: Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Ewa Deskur-Kalinowska, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Ania Dziubas, Piotr Frysztak, Wiesława Kazuś-Tylek, Dawid Kędzierski, Marek Kossowski, Janusz Krupiński, Bartłomiej Kurzeja, Beata Mirek-Hornik, Anna Jagoda Mrożek, Maria Zofia Mrożek, Maria Olbrychtowicz, Teresa Olbrychtowicz, Marcin Ozorowski, Roman Pietrzak, Leszek Pustówka, Ewa Radwańska, Agnieszka Rokicka, Hanna Romańska-Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Emilia Voit, Gabriel Wolski. Nie brak w tym gronie utytułowanych znakomitości, jak prof. Roman Pietrzak, nie brak osób czynnych pedagogicznie. Wszyscy tworzą w najrozmaitszych materiach – od brązu i płótna po najnowsze technologie elektroniczne.

Istotę, wymowę i głęboki sens ich prac wspaniale oświetla jak zwykle erudycyjny, eseistyczny tekst wstępu do katalogu, autorstwa prof. Ludmiły Figiel. Projekt graficzny katalogu to – tradycyjnie – dzieło Marcina Ozorowskiego.

Artyści ze środowiska umownie zwanego nowotarskim funkcjonują w tak różnych przestrzeniach, że mogliby się spotykać niezmiernie rzadko lub wcale – gdyby nie czas tak szczególny jak urodziny Galerii i nie miejsce tak magiczne jak jej mury. Niewiele ośrodków – pewnie bardziej znaczących niż Nowy Targ – może się poszczycić elementami tak integrującymi.

Ponieważ Galeria jest wspólnym dzieckiem miasta i Małopolskiego SOKOŁA, podziękowania dyrektorowi Malczakowi, zwanemu Antonim Odnowicielem, człowiekowi organicznej pracy i wielkich zasług, składał burmistrz Grzegorz Watycha, wręczając Medal Pamiątkowy, projektu Piotra Chodorowicza.  

– Ta Galeria dzięki staraniom, dzięki trosce pana Antoniego Malczaka wygląda tak jak dziś – mówił gospodarz miasta. – Inicjatywie dyrektora i dobrej współpracy z władzami miasta zawdzięczamy serię remontów i napraw, które w znakomity sposób polepszyły warunki pracy, a co za tym idzie, zwiększyły możliwości przyjmowania osób zainteresowanych sztuką współczesną, jak i tych, którzy do Galerii przychodzą na codzienne warsztaty, spotkania, koncerty. Remonty te były prowadzone etapami – najpierw remontowana była sala, potem piwnice, wreszcie powstała klimatyzacja. (…) Mam nadzieję, że ten medal pamiątkowy nie stanowi zamknięcia współpracy, ale kontakty nasze, odwiedziny pana Antoniego w Nowym Targu może będą częstsze, czego serdecznie życzę.

 – Proszę państwa, muszę powiedzieć, że współpraca z panią Hanią to byłą wielka przyjemność i satysfakcja – oznajmił z kolei Antoni Malczak. – To miejsce jest szczególne, nie tylko na ziemi podhalańskiej, o czym świadczy państwa obecność. Ta serdeczność pani Hani, to ciepło, które od niej promieniuje, skupiają wiele osób wybitnych i przyjazd tutaj był dla mnie zawsze wielką przyjemnością. 

Szefową Galerii po 30 latach pracy komplementował i uroczysty adres z MCK Sokół w Nowym Sączu, który odczytała i wręczyła jubilatce Liliana Olech, do czasu rozstrzygnięcia konkursu pełniąca obowiązki dyrektora tej placówki:

 W swoim ukochanym rodzinnym Nowym Targu kierujesz instytucją, która ma swój styl i jest rozpoznawalna wśród wielu galerii Polsce. (…) To miejsce, które promieniuje dobrą energią, które ściąga gości, które ma wiernych miłośników. Na pewno sprawia to poziom corocznych Prezentacji Nowotarskich, ale też Twoje pogodne oblicze, Twoja staropolska gościnność i serdeczność.

Relacje nowotarsko-zakopiańskie i nowotarsko-nowosądeckie, jeśli chodzi o kręgi artystyczne, zadają kłam stereotypom, a 28. Prezentacje wspaniale tego dowiodły.

Prace artystów najbardziej „naszych” będzie można w galeryjnych murach oglądać ponad miesiąc.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również