Kamery live
prognoza pogody

Budowa nowego mostu w Trybszu zmierza ku końcowi

7 lipca 2023 00:55
Wyciszenie Włącz dźwięk

Trwa budowa jednej z bardziej spektakularnych i ciekawych inwestycji realizowanych dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg – mowa o moście na rzece Białce w Trybszu w gminie Łapsze Niżne.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz wójtem gminy Łapsze Niżne Jakubem Jamrozem obejrzeli postęp prac przy budowie obiektu. Nowy most powstaje w miejscu starego obiektu, który został wybudowany w latach 1912-1914.

– Stary most służył mieszkańcom przez ponad wiek. Jego konstrukcja była już bardzo wysłużona i nie nadawała się do dalszego użytkowania. Podpory przeprawy były usytuowane w korycie górskiej rzeki Białki. Drzewa i kamienie niesione przez rzekę przy podniesionych stanach mogły więc nawet grozić zerwaniem mostu. Nowy obiekt jest w pełni bezpieczny – nie ma podpór w korycie Białki. To projekt przemyślany i uwzględniający lokalne uwarunkowania. Cieszę się, że jesteśmy już prawie na finiszu. Większość zasadniczych prac została wykonana. Niebawem mają odbyć się próby obciążeniowe. Już za kilka tygodni przeprawa zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowy most jest szeroki na 15 m, z czego 7 m zajmuje sama jezdnia. Poprzednia przeprawa miała szerokość jezdni maksymalnie 4,5 m. Obiekt wykonany jest w konstrukcji żelbetowej łukowej, do której podwieszona jest płyta z dodatkowymi cięgnami o długości ponad 30 km. Długość przęsła wynosi ok. 90 metrów. Oprócz samej przeprawy mostowej trwają prace nad wykonaniem tzw. najazdów po jednej i drugiej stronie, które będą miały łączną długość 300 m.

Stary most na Białce w Trybszu to już więc historia. Rozebrano go w marcu 2022 roku, a jego metalowe części zostały pocięte na kawałki. Szansę na realizację rozbudowy drogi powiatowej nr 1642K Groń – Trybsz – Niedzica wraz z obiektem mostowym otworzył Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

– Ponad 16 mln złotych – to całkowita wartość inwestycji. Prawie 6,7 mln zł to rządowe środki, którymi to zadanie zostało wsparte. Tak działa Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ten most jest ważny dla całego Spiszu – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Przy okazji, wojewoda zapoznał się również ze stanem budowy drogi krajowej nr 47 Rabka-Zdrój – Zakopane na odcinku Rdzawka-Nowy Targ.

– Ten ponad 16-kilometrowy odcinek popularnej „zakopianki” rośnie w oczach. Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli cieszyć się z korzystania z tej strategicznie ważnej dla Małopolski inwestycji, na którą czekają mieszkańcy naszego województwa oraz turyści, tak chętnie odwiedzający Podhale – mówił wojewoda.

mat. prasowy 

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

os 07.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również