Kamery live
prognoza pogody

19 maja. 80 lat po szturmie na Monte Cassino

18 maja 2024 22:52

NOWY TARG. Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ i Podhalańska Grupa rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” w 80-tą rocznicę bitwy o Monte Cassino zapraszają na uroczystą Mszę Św. do kościoła Św. Katarzyny o godz. 12.30, w intencji poległych w zwycięskim szturmie.                 

19 maja. 80 lat po szturmie na Monte Cassino

Po Mszy Św. zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod Krzyżem Katyńskim.

Bitwa o Monte Cassino – największa lądowa bitwa w Europie – była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej.

Masyw Cassino, na którym stał klasztor, był kluczowym stanowiskiem w linii Gustawa, w systemie połączonych niemieckich linii obronnych. Był to przykład imponującej inżynierii wojskowej, najpotężniejszy system obronny, z jakim podczas wojny zetknęli się Brytyjczycy i Amerykanie. 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach, 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz z ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa w całym pasie natarcia.

(asz)

 

Anna Szopińska 18.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również